Papież Franciszek spotkał się z Ruchem Focolari

(fot. shutterstock.com)
CTV / KAI / slo

Do budowania swego życia na Eucharystii zachęcił papież Franciszek biskupów - przyjaciół ruchu Focolari - Dzieła Maryi. Franciszek przyjął w auli Pawła VI uczestników kolejnego ich spotkania, które w dniach od 3-6 marca odbywa się w Castel Gandolfo. Bierze w nim udział 60 hierarchów z 35 krajów świata.

Obecni byli także przewodnicząca ruchu, Maria Voce i współprzewodniczący - Jesús Morán. W imieniu zgromadzonych papieża pozdrowił kard. Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, arcybiskup Bangkoku.

Oto słowa Ojca Świętego wypowiedziane do zgromadzonych w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia,

Witam was serdecznie i dziękuję kardynałowi Kovithavanij za jego wprowadzenie. Dziękuję także przewodniczącej i współprzewodniczącemu Ruchu Focolari za ich obecność.

Zgromadziła was w Rzymie przyjaźń z tym ruchem i zainteresowanie "duchowością komunii". W tych dniach wasza refleksja skoncentrowana jest szczególnie na temacie "Eucharystia, tajemnica komunii".

Rzeczywiście właściwy Dziełu Maryi charyzmat jedności jest mocno zakotwiczony w Eucharystii, która nadaje mu jego chrześcijański i kościelny charakter. Bez Eucharystii jedność straciłaby swoją siłę Bożego przyciągania i sprowadzałaby się jedynie do uczucia oraz dynamiki czysto ludzkiej, psychologicznej, socjologicznej. Natomiast Eucharystia zapewnia, by w centrum był Chrystus, i Jego Duch, Duch Święty poruszający nasze kroki i nasze inicjatywy spotkania i braterstwa.

Apostoł Paweł napisał: "Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba"(1 Kor 10,17). Jako biskupi gromadzimy wspólnoty wokół Eucharystii, podwójnego stołu Słowa i Chleba życia. To jest nasza posługa, która ma charakter zasadniczy. Biskup jest zasadą jedności w Kościele, ale nie dzieje się to bez Eucharystii: biskup nie gromadzi ludzi wokół swojej osoby czy też swoich idei, ale wokół Chrystusa obecnego w swoim Słowie i Sakramencie Jego Ciała i Krwi. A w szkole Jezusa, Dobrego Pasterza, który stał się Barankiem złożonym w ofierze i zmartwychwstałym, biskup gromadzi powierzone sobie owce wraz z ofiarą swojego życia, sam podejmując formę egzystencji eucharystycznej. W ten sposób biskup, upodabniając się do Chrystusa staje się żywą Ewangelią, staje się chlebem łamanym za życie wielu poprzez swoje nauczanie i swoje świadectwo. Ten, kto z wiarą karmi się Chrystusem, Chlebem żywym, pobudzany jest Jego miłością, aby dać życie za braci, by wychodzić, spotykać ludzi usuniętych na margines i pogardzanych.

Dziękuję szczególnie wam, bracia, przybyli ze skrwawionych ziem Syrii i Iraku, a także Ukrainy. Przeżywając wraz z waszym ludem cierpienia doświadczacie mocy, która pochodzi od Jezusa- Eucharystii, mocy, by iść naprzód zjednoczeni w wierze i nadziei.

Podczas codziennej celebracji Mszy św. jednoczymy się z Wami, modlimy się za was, sprawując Ofiarę Chrystusa. Stąd biorą swoją moc i sens także liczne inicjatywy solidarności na rzecz waszych Kościołów.

Drodzy bracia, zachęcam was do kontynuowania waszego zaangażowania na drodze ekumenicznej i dialogu międzyreligijnego. Dziękuję też wam za wasz wkład wnoszony na rzecz większej komunii między różnymi ruchami kościelnymi.

Niech Pan was błogosławi a Matka Boża was chroni. Módlmy się za siebie nawzajem. Dziękuję wam za wasze modlitwy.

Ruch Focolari powstał w 1943 r. w Trydencie we Włoszech. Nazywany "ruchem jedności i powszechnego braterstwa", rozwija duchowość i ekonomię komunii. Obecnie liczba jego członków wynosi ponad 120 tys., a sympatyków - około 1,5 mln. Wielu z nich należy także do Kościołów niekatolickich i innych religii. Ruch został oficjalnie uznany przez Stolicę Apostolską w 1964 r. Jest obecny w 194 krajach świata, w tym również w Polsce.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek spotkał się z Ruchem Focolari
Komentarze (2)
A
aka
4 marca 2015, 20:03
Boże wielki! co to jest "ekonomia komunii"????
I
info
5 marca 2015, 06:55
Wystarczy wpisać do google'a. Najobszerniej jest tutaj: http://www.aunc.ekonomia.umk.pl/Pliki/2011/04_Stanislaw%20Grochmal.pdf .