Papież: miłosierdzie ma kluczowe znaczenie w życiu wiary

Papież: miłosierdzie ma kluczowe znaczenie w życiu wiary
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / CTV / psd

"Miłosierdzie ma kluczowe znaczenie w życiu wiary i jest konkretną formą, poprzez którą ukazujemy zmartwychwstanie Jezusa" - zaznaczył Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Regina caeli" w Watykanie.

Papież podkreślił także, że miłosierdzie otwiera "bramę umysłu" i pozwala zrozumieć, że przemoc, urazy, zemsta nie mają żadnego sensu, a pierwszą ich ofiarą jest ten, kto żyje tymi uczuciami, ponieważ wyzbywa się swej godności

Franciszek przypomniał, że w tradycji Kościoła, dzisiejsza niedziela była nazywana "niedzielą białą" a wyrażenie to miało przypominać obrzęd jakiego dokonywały osoby, które otrzymały chrzest podczas Wigilii Paschalnej. Każda z nich otrzymała białą szatę - "albę" - aby wskazać nową godność dzieci Bożych. Także dzisiaj nowo narodzone dzieci otrzymują małą symboliczną szatę, podczas gdy dorośli nakładają prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu albę.

Papież przypomniał też, że w Jubileuszowym Roku 2000, św. Jan Paweł II postanowił, aby ta niedziela była poświęcona Bożemu Miłosierdziu. "Była to wspaniała intuicja!" - dodał. Przypomniał także o zakończonym pod koniec ub.r. Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia i dodał, że dzisiejsza niedziela zachęca nas, abyśmy zdecydowanie podjęli na nowo łaskę, która pochodzi z Bożego miłosierdzia.

Nawiązując do słów Chrystusa Zmartwychwstałego z Ewangelii: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" Franciszek podkreślił, że takie jest znaczenie miłosierdzia, które ukazuje się w dniu zmartwychwstania Jezusa jako odpuszczenie grzechów. "Jezus Zmartwychwstały przekazał swojemu Kościołowi jako pierwsze zadanie, jako jego najistotniejszą misję, by nieść każdemu konkretne głoszenie przebaczenia. Ten widzialny znak Jego miłosierdzia przynosi pokój serca i radość ponownego spotkania z Panem" - mówił papież.

Franciszek podkreślił, że miłosierdzie w świetle Wielkanocny można postrzegać jako prawdziwą formę poznania przeżywanej tajemnicy. "Cóż, można również poznawać poprzez doświadczenie miłosierdzia!" - dodał.

Zaznaczył, że miłosierdzie otwiera "bramę umysłu" i pozwala zrozumieć, że przemoc, urazy, zemsta nie mają żadnego sensu, a pierwszą ich ofiarą jest ten, kto żyje tymi uczuciami, ponieważ wyzbywa się swej godności.

Ponadto miłosierdzie otwiera także "bramę serca" i pozwala wyrazić bliskość przede wszystkim tym, którzy są samotni i usunięci na margines, sprzyja rozpoznaniu tych, którzy potrzebują pociechy i pozwala znaleźć odpowiednie słowa, aby dać pociechę.

"Miłosierdzie rozgrzewa serce i czyni je wrażliwym na potrzeby braci, wraz dzieleniem się i udziałem w ich troskach. Ogólnie rzecz biorąc miłosierdzie angażuje wszystkich do bycia narzędziami sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Nigdy nie zapominajmy, że miłosierdzie ma kluczowe znaczenie w życiu wiary i jest konkretną formą, poprzez którą ukazujemy zmartwychwstanie Jezusa" - powiedział Franciszek i na zakończenie wezwał: "Niech Maryja, Matka Miłosierdzia pomoże nam wierzyć i przeżywać to wszystko z radością".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: miłosierdzie ma kluczowe znaczenie w życiu wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.