Papież: Nie zmuszajcie kobiet do ciężkiej pracy!

Papież: Nie zmuszajcie kobiet do ciężkiej pracy!
(fot. Grzegorz Gałazka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Odważna i wspólna strategia sektora publicznego i prywatnego na rzecz rodziny może wywołać ożywienie gospodarcze. Opinię taką wyraził papież Franciszek w orędziu przesłanym do uczestników trzeciej edycji Festiwalu Rodziny.

Odbywa się on w Riva del Garda niedaleko Trydentu nt. "Ekosystem życia i pracy. Praca kobiet i dzietność, dobrobyt i wzrost gospodarczy".

Ojciec Święty wskazał, że "ze względu na zaangażowanie i odpowiedzialność, jakich wymaga wydanie na świat i wychowanie dzieci, rodziny potrzebują odpowiedniej pomocy ze strony instytucji publicznych i przedsiębiorstw". Niepokojące tendencje demograficzne domagają się z ich strony "nadzwyczajnej i odważnej strategii na rzecz rodzin". Od tego "może zacząć się także ożywienie gospodarcze w kraju".

Papież przypomniał, że rodzina "ma prawa i potrzebuje wsparcia i gwarancji, by móc z nich korzystać", ale ma także "obowiązki wobec społeczeństwa", gdyż musi mu ofiarować swą współpracę na rzecz wspólnego dobra. Jest to uprzywilejowane środowisko zgodnego praktykowania solidarności i pomocniczości oraz synergii między sektorem publicznym i prywatnym.

DEON.PL POLECA

Za "niezastąpione i podstawowe" Franciszek uznał miejsce, jakie rodzina zajmuje w społeczeństwie i wspólnocie kościelnej. - Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę i dlatego trzeba pozwolić jej odgrywać rolę, która do niej należy. Ale nie wystarczy potwierdzanie znaczenia rodziny i jej praw: trzeba rozważyć jak konkretnie można podzielić zadania między rodzinę i społeczeństwo, szczególnie gdy chodzi o relację między życiem zawodowym i rodzinnym - zauważył Ojciec Święty.

Przywołał "dramat bezrobocia", szczególnie wśród ludzi młodych, który trzeba przemyśleć i znaleźć dla niego rozwiązanie. Podkreślił, że "brak pracy poniża człowieka", który sam czuje się niepotrzebny, ale także "zubaża społeczeństwo", pozbawione wkładu jego sił.

Wezwał do zwrócenia uwagi na pracę kobiet. Wiele z nich odczuwa "potrzebę większego uznania swych praw, wartości zadań, jakie zazwyczaj pełnią w różnych sektorach życia społecznego i zawodowego, ich aspiracji w łonie rodziny i społeczeństwa". Niektóre z nich "są zmęczone i niemal przygniecione mnóstwem pracy i obowiązków", nie znajdując przy tym "wystarczającego zrozumienia i pomocy".

Zdaniem papieża kobieta nie powinna być zmuszana - z powodów ekonomicznych - do zbyt ciężkiej pracy, która dokłada się do jej obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Przede wszystkim jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że "obowiązki kobiety na wszystkich poziomach życia rodzinnego stanowią również niezrównany wkład w życie i przyszłość społeczeństwa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Nie zmuszajcie kobiet do ciężkiej pracy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.