Papież odwiedził punkt medyczny dla bezdomnych i szopkę na placu św. Piotra

Papież odwiedził punkt medyczny dla bezdomnych i szopkę na placu św. Piotra
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Papież Franciszek odwiedził punkt medyczny dla bezdomnych na placu św. Piotra. Ojciec Święty poszedł tam po zakończeniu Nieszporów w bazylice św. Piotra, które odprawił na zakończenie 2018 roku. Franciszkowi towarzyszył jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

 

Następnie papież przeszedł do znajdującej się na środku placu szopki z piasku. Po drodze witał się ze zgromadzonymi tam rzymianami, szczególnie chętnie błogosławiąc dzieci. Oprócz kard. Krajewskiego obecny był m.in. kard. Giuseppe Bertello, kierujący Gubernatoratem Państwa Watykańskiego. Kolędy grała orkiestra Gwardii Szwajcarskiej. W tym czasie papież w milczeniu przez chwilę modlił się przed szopką, po czym ją obejrzał. Po drodze do Domu św. Marty długo jeszcze pozdrawiał zgromadzonych na placu św. Piotra.

Tegoroczna szopka, odsłonięta 7 grudnia, to największy rzeźbiarski projekt na placu św. Piotra od czasu, gdy na kolumnadzie Berniniego zostały umieszczone posągi świętych. Trzech artystów pracowało nad nią przez dwa tygodnie.

DEON.PL WSPIERA

Jak mówi czeski rzeźbiarz Radovan Živný, jego grupa wykonała już w przeszłości wiele dużych kompozycji z piasku. Co roku w grudniu pojawiają się też zamówienia na szopki. Ta watykańska jest jednak wyjątkowa, nie tylko ze względu na rozmiary i wielkie zainteresowanie mediów, ale przede wszystkim z powodu niepowtarzalnej scenerii. Kulisami szopki są bowiem kolumnada i bazylika, dzieła Berniniego i Michała Anioła. Radovan Živný opowiedział, jak doszło do powstania tego niezwykłego dzieła.

- Na długo przed naszym przyjazdem pracowała tu najpierw ekipa techniczna, która warstwa po warstwie ubijała piasek z wodą do drewnianej konstrukcji, normalną maszyną do ubijania gruntu, aż do osiągnięcia wymaganej wysokości, w naszym wypadku 5 metrów. Na nas czekała więc piramida z piasku, twardy blok, idealny materiał rzeźbiarski - powiedział Radiu Watykańskiemu Radovan Živný. - Nasza praca to kombinacja dwóch technik rzeźbiarskich: kucia i modelowania. Główny kształt wykuwamy, ale niektóre części dolepiamy. Na zakończenie spryskujemy wszystko zwyczajnym klejem winylowym, aby powstała warstwa ochronna, odporna na działanie wiatru i deszczu. Oczywiście, jesteśmy bardzo zadowoleni, że dane nam było pracować w takim miejscu, na Placu św. Piotra. Przede wszystkim z powodów historyczno-religijnych. Można tu bowiem doświadczyć nie tylko wpływów duchowych, ale również oddziaływania wielkiej historii. Gdy się rozejrzymy wokół siebie widzimy dzieła Berniniego, Michała Anioła. Także więc i my chcieliśmy wnieść w to miejsce swój skromny wkład.

Piasek, z którego wykonana jest szopka pochodzi z plaży z Jesolo koło Wenecji. Charakteryzuje się on dużą zawartością iłu, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się do budowania takich konstrukcji. Odsłonięta dziś szopka i choinka pozostaną na placu św. Piotra do niedzieli Chrztu Pańskiego, 13 stycznia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież odwiedził punkt medyczny dla bezdomnych i szopkę na placu św. Piotra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.