Papież wsparł urzędniczkę, która sprzeciwiła się ślubowi gejów

Papież wsparł urzędniczkę, która sprzeciwiła się ślubowi gejów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / pk

"Sprzeciw sumienia to prawo, a jeśli ktoś nie pozwala na wyrażanie sprzeciwu sumienia, zaprzecza prawu" - powiedział Franciszek. Kim Davis na początku września została aresztowana za odmowę wydania z powodów religijnych dokumentów poświadczających ślub pary homoseksualnej.

Jak poinformował adwokat kobiety Mat Staver w telewizji CBS News, do spotkania Franciszka z Davis i jej mężem doszło w miniony czwartek w nuncjaturze apostolskiej w Waszyngtonie. Papież - jak powiedział Staver - przekazał kobiecie i jej mężowi słowa wsparcia i zachęty do dalszego działania.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził w środę, że do spotkania papieża z Davis i jej mężem rzeczywiście doszło w USA.

Podczas podróży z Filadelfii do Rzymu Papież otrzymał pytanie od Terry'ego Morana z ABC News: "Ojcze Święty, czy popierasz również te osoby - w tym urzędników państwowych - którzy mówią, że nie mogą, zgodnie ze swoim sumieniem, przestrzegać pewnych praw lub wykonywać swoich obowiązków urzędników państwowych, na przykład w zakresie wydawania świadectwa małżeństwa parom tej samej płci? Czy Wasza Świątobliwość popierałby to domaganie się wolności religijnej?"

DEON.PL POLECA

Papież odpowiedział: "Nie mogę mieć na uwadze wszystkich przypadków sprzeciwu sumienia, jakie mogą zaistnieć. Ale tak, mogę powiedzieć, że sprzeciw sumienia jest prawem i należy do praw człowieka. Jest to prawo, a jeśli ktoś nie pozwala na wyrażanie sprzeciwu sumienia, zaprzecza prawu. Sprzeciw sumienia musi mieć miejsce w każdej strukturze sądowej, ponieważ jest to prawo - prawo człowieka. W przeciwnym razie doprowadzimy do selekcji praw: to jest prawo wartościowe, a to prawo nie ma wartości... Jest to prawo człowieka. Kiedy jako chłopiec wiele razy czytałem "Pieśń o Rolandzie" zawsze byłem poruszony, kiedy w rzędzie stali wszyscy muzułmanie, a na przedzie była chrzcielnica albo miecz. I mieli wybrać to lub to. Nie pozwolono im na sprzeciw sumienia. A sprzeciw sumienia jest prawem. My zaś, jeśli mamy wprowadzać pokój, musimy szanować wszystkie prawa"

Gdy Terry Moran doprecyzował pytanie: "Czy obejmuje to także urzędników państwowych?" Franciszek odpowiedział: "Jest to prawo człowieka. Jeśli urzędnik państwowy jest osobą ludzką, ma takie prawo. To jedno z praw człowieka".

Słowa te uznano za komentarz do niedawnej sytuacji w stanie Kentucky. Kim Davis odmówiła wydania dokumentów poświadczających ślub pary homoseksualnej mimo wyroku Sądu Najwyższego USA, który pod koniec czerwca uznał, że małżeństwa osób tej samej płci są równe heteroseksualnym.

Urzędniczka, która - jak tłumaczyła - jest gorliwą wyznawczynią Kościoła Apostolskiego podkreślała przed sądem, że jej postępowanie wynikało z rozdźwięku między "ludzką a boską definicją małżeństwa". Kościół Apostolski to wyznanie chrześcijańskie o charakterze zielonoświątkowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wsparł urzędniczkę, która sprzeciwiła się ślubowi gejów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.