Papież zaapelował o więcej miejsca w Kościele dla świeckich, zwłaszcza kobiet

Papież zaapelował o więcej miejsca w Kościele dla świeckich, zwłaszcza kobiet
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / jb

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty wyraził swoją bliskość z ofiarami licznych pożarów.

Wyraził także zadowolenie z powodu tymczasowego rozejmu między Armenią a Azerbejdżanem, przypomniał o wczorajszej beatyfikacji Carlo Acutisa, o roli kobiet w Kościele oraz modlitwie różańcowej dzieci w intencji ustania pandemii, która będzie miała miejsce za tydzień, 18 października.

Oto słowa papieskich pozdrowień w tłumaczeniu na język polski:

Chciałbym wyrazić moją bliskość z ludźmi dotkniętymi pożarami, które niszczą tak wiele regionów ziemi, a także z wolontariuszami i strażakami, którzy narażają swe życie, by ugasić pożary. Mam na myśli zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, w szczególności Kalifornię, a także środkowe regiony Ameryki Południowej, obszar Pantanalu w Paragwaju, brzegi rzeki Parana w Argentynie. Wiele pożarów jest powodowanych przez utrzymującą się suszę, ale są też pożary powodowane przez człowieka. Niech Pan wspiera tych, którzy cierpią z powodu skutków tych katastrof i czyni nas uważnymi, by zachować świat stworzony.

Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Armenia i Azerbejdżan uzgodniły zawieszenie broni ze względów humanitarnych, z myślą o osiągnięciu znaczącego porozumienia pokojowego. Chociaż zawieszenie broni okazuje się zbyt kruche, zachęcam do jego wznowienia i wyrażam współczucie z powodu straty życia, cierpień i zniszczeń domów i miejsc kultu. Modlę się i zapraszam do modlitwy za ofiary i za tych wszystkich tych, których życie jest zagrożone.

Wczoraj, w Asyżu, został beatyfikowany piętnastoletni chłopiec, Carlo Acutis, rozmiłowany w Eucharystii. Nie pokładał się w wygodnym bezruchu, ale zrozumiał potrzeby swego czasu, bo w najsłabszych dostrzegał oblicze Chrystusa. Niech jego świadectwo wskazuje dzisiejszej młodzieży, że prawdziwe szczęście odnajduje się poprzez stawianie Boga na pierwszym miejscu i służenie Mu w naszych braciach, zwłaszcza tych najmniejszych. Brawa dla nowego młodego błogosławionego!

DEON.PL POLECA

Przypominam intencję modlitewną, którą zaproponowałem na ten miesiąc października, a która mówi: „Módlmy się, aby na mocy chrztu wierni świeccy, a szczególnie kobiety, bardziej uczestniczyli w gremiach decyzyjnych w Kościele”. Nikt z nas nie został bowiem ochrzczony jako kapłan lub biskup: wszyscy zostaliśmy ochrzczeni jako świeccy. Świeccy są czynnymi uczestnikami Kościoła. Dzisiaj istnieje potrzeba poszerzenia przestrzeni bardziej wyrazistej obecności kobiet w Kościele, a także świeckiej obecności, jest to zrozumiałe, ale podkreślam aspekt kobiecy, ponieważ na ogół kobiety są spychane na boczny tor. Musimy promować włączanie kobiet w miejsca, gdzie podejmowane są ważne decyzje. Módlmy się, aby na mocy chrztu wierni świeccy, a szczególnie kobiety, bardziej uczestniczyli w gremiach decyzyjnych w Kościele, bez popadania w klerykalizm, który przekreśla właściwy charyzmat ludzi świeckich, niszcząc także oblicze Świętej Matki Kościoła.

W najbliższą niedzielę, 18 października, Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie promuje inicjatywę "O jedność i pokój, milion dzieci odmawia różaniec". Zachęcam do tego pięknego wydarzenia, w którym uczestniczą dzieci z całego świata, które będą się modlić szczególnie za krytyczne sytuacje spowodowane przez pandemię.

Módlmy się, aby na mocy chrztu wierni świeccy, a szczególnie kobiety, bardziej uczestniczyli w gremiach decyzyjnych w Kościele, bez popadania w klerykalizm, który przekreśla właściwy charyzmat ludzi świeckich, niszcząc także oblicze Świętej Matki Kościoła.

Pozdrawiam was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów: rodziny, grupy parafialne, stowarzyszenia i poszczególnych wiernych. Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli. Proszę nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Papież zaapelował o więcej miejsca w Kościele dla świeckich, zwłaszcza kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.