Papież zaostrzył watykańskie przepisy w sprawie pedofilii. Wchodzą w życie 1 czerwca

Papież zaostrzył watykańskie przepisy w sprawie pedofilii. Wchodzą w życie 1 czerwca
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
PAP / ml

Papież Franciszek zaostrzył przepisy dotyczące walki z pedofilią w Państwie Watykańskim i Stolicy Apostolskiej. Watykan opublikował papieski list w sprawie nowych norm, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca br.

Wydanie takiego dokumentu zapowiedziano podczas szczytu na temat ochrony nieletnich, jaki odbył się w Watykanie w lutym.

W dokumencie w formie tzw. motu proprio papież podkreślił, że ochrona nieletnich i osób wymagających opieki stanowi "część orędzia ewangelicznego, jakie Kościół i wszyscy jego członkowie muszą szerzyć na świecie".

DEON.PL POLECA

To Chrystus, dodał papież, "powierzył nam opiekę i ochronę nad najmniejszymi i bezbronnymi".

"Wszyscy mamy obowiązek przyjąć z wielkodusznością nieletnich i osoby wymagające opieki oraz stworzyć dla nich bezpieczne środowisko priorytetowo traktując ich interesy" - zaznaczył Franciszek. Następnie podkreślił, że "wymaga to stałego i głębokiego nawrócenia", by można było "krzewić wiarygodność orędzia ewangelicznego".

Ustawa, składająca się z 12 artykułów, która wejdzie w życie 1 czerwca br., stanowi, że każdy watykański urzędnik i dyplomata, który dowie się o domniemanym przypadku wykorzystywania na terenie Państwa Watykańskiego, wobec obywatela lub rezydenta Państwa Watykańskiego lub jakiego dopuścił się pracownik Państwa Watykańskiego lub przedstawiciel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej i nie zgłosi tego watykańskiemu promotorowi sprawiedliwości (prokuratorowi) lub nadmiernie opóźnia to zgłoszenie, może zostać ukarany grzywną w wysokości 1000-1500 euro, a gdy jest funkcjonariuszem policji może mu grozić do sześciu miesięcy więzienia.

Gdy sprawcą jest duchowny lub członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego, niezależnie od procedury watykańskiej, promotor sprawiedliwości natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia informuje o tym jego ordynariusza lub wyższego przełożonego w celu podjęcia środków przewidzianych prawem kanonicznym.

Ustawa przewiduje także automatyczne rozpoczęcie śledztwa po otrzymaniu zgłoszenia uznanego za zasadne. Gwarantuje także pomoc (zdrowotną, psychologiczną, prawną itp.) dla ofiar za pośrednictwem powołanego w tym celu biura przy Dyrekcji ds. Służby Zdrowia i Higieny. Ofiary mają prawo do zachowania anonimowości. Przestępstwa przedawniać się będą po 20 latach od ukończenia przez ofiarę 18. roku życia.

Gdy chodzi osoby oskarżone, mają one być natychmiast zawieszane w pełnieniu obowiązków.

W ramach prewencji, zatrudniane w Kurii Rzymskiej będzie od tej pory połączone z oceną zdolności kandydata do pracy z małoletnimi.

Z kolei w wytycznych napisano m.in. że pracownicy duszpasterscy Wikariatu Państwa Watykańskiego nie powinni być sami z małoletnimi, lecz zawsze w towarzystwie innej osoby. Nie wolno im ich filmować ani fotografować, ani też publikować takich materiałów w sieciach społecznościowych bez zgody rodzica lub opiekuna, których trzeba również systematycznie informować o naturze aktywności proponowanych dzieciom w ramach pracy duszpasterskiej.

Niedopuszczalne są dwuznaczne lub seksualnie aluzyjne zachowania pracowników duszpasterskich wobec małoletnich. Nie wolno im prosić małoletnich o zachowanie tajemnicy ani też wymierzać kar cielesnych, jak również przedkładać jedno dziecko ponad inne w grupie.

Już w 2013 r., trzy miesiące po swoim wyborze, Franciszek wprowadził karalność wykorzystywania seksualnego dzieci, jednak prawu temu nie towarzyszyły normy dotyczące powiadamiania o takich przestępstwach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież zaostrzył watykańskie przepisy w sprawie pedofilii. Wchodzą w życie 1 czerwca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.