Ks. Szostek o potrzebie niezależnej komisji do zbadania wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce

Ks. Szostek o potrzebie niezależnej komisji do zbadania wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce
(fot. MaskacjuszTV / YouTube.com)
"Więź" / ml

Zdaniem duchownego, biskupi w Polsce nie powinni tworzyć takiej komisji: "biskupi polscy nie powinni nawet chcieć być w takiej komisji, bo sprawa dotyczy także ich".

Jak informuje "Więź", ks. prof. Andrzej Szostek, etyk, filozof, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 24 marca był gościem "Faktów po Faktach" w TVN 24. Rozmowa dotyczyła sytuacji Kościoła w Polsce w kontekście wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Duchowny skomentował między innymi konferencję prasową Episkopatu, w czasie której zaprezentowano statystyki wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. "To, czego byliśmy świadkami kilka dni temu jest początkiem procesu, który musi się toczyć dalej i pójść głębiej" - powiedział.

Marianim krytycznie odniósł się do raportu przygotowanego przez  Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka. Określił go mianem "niezwykle ułomnego". "Nie ma w nim na przykład zupełnie słowa na temat odpowiedzialności tych, którzy byli przełożonymi księży pedofilów, czyli biskupów lub przełożonych zakonnych" - powiedział ks. Szostek.

 

Dlaczego biskupi unikają mówienia o pedofilii? >>

DEON.PL POLECA

Zauważył także, że raport jest cząstkowy, ponieważ do jego sporządzenia posłużyły tylko dobrowolne zeznania biskupów i dotyczy on wąskiego okresu.

Zdaniem ks. Szostka biskupi nie powinni zajmować się przygotowywaniem takiego raportu, ponieważ "stara zasada mówi, że nikt nie jest sędzią w swojej sprawie".

"Oni nie powinni nawet chcieć być w tej komisji, bo sprawa dotyczy także ich" - cytuje Więź słowa duchownego.

Marianin odniósł się również do wypowiedzi abpa Gądeckiego i abpa Jędraszewskiego w czasie prezentacji raportu: "W głosie arcybiskupa Jędraszewskiego, zresztą także księdza arcybiskupa Gądeckiego, nie usłyszałem słowa wrażliwości na tych, których to nieszczęście ze strony księży spotkało".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Szostek o potrzebie niezależnej komisji do zbadania wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.