Papież zatwierdził nową diecezję na Ukrainie

Papież zatwierdził nową diecezję na Ukrainie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Papież Franciszek udzielił 11 grudnia zgody na postanowienie Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w sprawie utworzenia w jego ramach eparchii (diecezji) kamieniecko-podolskiej z siedzibą w Chmielnickim.

Powstała ona z części archieparchii tarnopolsko-zborowskiej, będącej zarazem stolicą metropolii o tej samej nazwie i będzie wchodziła w skład tej ostatniej.

DEON.PL POLECA




Zgodnie z wielowiekową praktyką Kościołów wschodnich, również tych katolickich, tzn. uznających nad sobą zwierzchność papieża, i potwierdzoną przez Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, Synody Biskupie tych Kościołów mają prawo samodzielnie wybierać swych biskupów i tworzyć swe struktury organizacyjne, które jednak później musi zatwierdzić Biskup Rzymu. I właśnie w myśl tych zwyczajów i przepisów Synod Biskupów UKGK utworzył niedawno wspomnianą eparchię kamieniecko-podolską a obecnie decyzję te zatwierdził papież.

Do czasu powołania oddzielnego biskupa dla nowo powstałej jednostki kościelnej zwierzchnik UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk mianował jej administratorem metropolitę tarnopolsko-zborowskiego Wasyla Semeniuka.

Obradujący we wrześniu 2003 Synod Biskupów UKGK utworzył metropolie, skupiające po kilka eparchii. Metropolia tarnopolsko-zborowska powstała 22 grudnia 2011 i dotychczas w jej skład wchodziły archieparchia o tej samej nazwie i eparchia buczacka, a od dziś dochodzi do tego nowa jednostka.

Obecnie UKGK dzieli się na 3 metropolie i podlegających im 3 archieparchie i 6 eparchii oraz arcybiskupstwo większe kijowsko-halickie z 5 egzarchatami archieparchialnymi. Istnieje ponadto niezależna eparchia mukaczewska, podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Na Ukrainie istnieje już od 22 września 1918 łacińska diecezja kamieniecko-podolska, dziedzicząca tradycje starszego biskupstwa o tej samej nazwie z XIV wieku, które później przechodziło różne koleje i odrodziło się w 1918. Po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat diecezja ta była nieobsadzona i dopiero w styczniu 1991 roku Jan Paweł II mógł mianować dla niej nowego biskupa. Od 4 maja 2002 urząd ten pełni 66-letni bp Leonid M. Dubrawski OFM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził nową diecezję na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.