Poszanowanie osoby jest najważniejsze

Poszanowanie osoby jest najważniejsze
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / ptt

O konieczności poszanowania osoby ludzkiej na każdym etapie życia oraz otoczenia właściwą opieką ludzi starszych, także wówczas, gdy wymaga to kosztów i ofiarności przypomniał papież Franciszek przyjmując uczestników XXI Zgromadzenia Ogólnego Papieskiej Akademii "Pro Vita". Jego tematem jest "Pomoc osobom starszym i opieka paliatywna".

W swoim przemówieniu Franciszek podkreślił znaczenie opieki paliatywnej, świadczącej, że osoba ludzka zawsze jest cenna, także wówczas, gdy jest naznaczona starością i chorobą. W każdych okolicznościach jest ona bowiem dobrem dla siebie i dla innych, będąc umiłowaną przez Boga. Z tego względu, kiedy życie ludzkie staje się bardzo kruche i zbliża się do zakończenia swego ziemskiego istnienia odczuwamy obowiązek, by jej pomagać i towarzyszyć w jak najlepszy sposób.

Papież wskazał, że biblijne przykazanie, nakazujące nam czcić swoich rodziców, w szerokim sensie przypomina nam również o czci, jaką winniśmy wszystkim osobom starszym. Zaznaczył, że w przykazaniu tym Bóg łączy podwójną obietnicę: "abyś długo żył na ziemi" (Wj 20,12), i "aby ci się dobrze powodziło" (Pwt 5,16). Wierność względem czwartego przykazania zapewnia nie tylko dar ziemi, ale zwłaszcza możliwość, by się nim cieszyć. Natomiast Biblia surowo napomina tych, którzy zaniedbują lub maltretują rodziców. Ojciec Święty zaznaczył, że ten sam osąd należy się w sytuacjach, kiedy rodzice stając się starszymi i mniej użytecznymi usuwani są na margines aż do pozostawienia ich samymi sobie. Zachęcił, by Słowo Boże zawarte w biblijnych przykazaniach brać na serio, troszcząc się nie tylko o rodziców, ale także o wszystkie osoby starsze.

Franciszek zaznaczył, że biblijny nakaz "czcij" można dziś przetłumaczyć jako obowiązek wielkiego szacunku i troski o tych, którzy ze względu na swój stan fizyczny lub społeczny mogą być pozostawieni bez pomocy, skazani na śmierć lub wręcz uśmiercani. "Cała medycyna ma w obrębie społeczeństwa specjalną rolę, jako świadectwo czci należnej osobie starszej i każdej istocie ludzkiej. Oczywistość i skuteczność nie mogą być jedynymi kryteriami rządzącymi działaniami lekarzy. Nie są też nimi reguły systemów zdrowotnych czy zysk ekonomiczny. Żadne państwo nie może myśleć, że na medycynie można zarobić. Przeciwnie nie ma ważniejszego obowiązku dla społeczeństwa, jak ochrona osoby ludzkiej" - stwierdził papież.

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty wskazał, że osoby w podeszłym wieku powinny przede wszystkim znajdować się pod opieką rodziny, bowiem miłości najbliższych nie da się zastąpić najsprawniejszymi strukturami, ani też opieką najbardziej kompetentnych i współczujących pracowników służby zdrowia. Zaznaczył, że najbardziej dotkliwą chorobą ludzi starszych, a także najstraszniejszą niesprawiedliwością jest opuszczenie. "Ci, którzy pomogli nam się rozwijać, nie powinni być opuszczeni, gdy potrzebują naszej pomocy, naszej miłości i naszej wrażliwości"- stwierdził Franciszek.

Papież zachęcił lekarzy i studentów medycyny do specjalizowania się w tej dziedzinie, która co prawda nie ratuje życia, ale docenia osobę ludzką. Jednocześnie wskazał, że wszelka wiedza medyczna jest prawdziwie nauką jedynie wówczas, kiedy staje się pomocą mającą na uwadze dobro człowieka, którego - jak podkreślił - nigdy nie osiąga się działając przeciw jego życiu i godności. Zaznaczył, że to jest miarą autentycznego postępu medycyny i całego społeczeństwa. W tym kontekście Franciszek przypomniał apel św. Jana Pawła II: "szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!" (Evangelium vitae, 5).

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poszanowanie osoby jest najważniejsze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.