Rodziny nie mogą ukrywać "chrześcijańskiej tożsamości"

Rodziny nie mogą ukrywać "chrześcijańskiej tożsamości"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI, PAP / kk

Papież Franciszek powiedział, że “rodziny nie są muzeum". "To skarb" i "zaczyn" dla "bardziej ludzkiego i braterskiego świata, w którym nikt nie będzie czuł się odrzucony" - mówił w czwartek delegatom Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

W czasie audiencji z okazji 20-lecia założenia federacji papież powiedział: "Nie ma większego sojusznika integralnego rozwoju społeczeństwa od działań na rzecz obecności rodzin w tkance społecznej". Rodzina może być promotorką kultury spotkania i dialogu - wskazał.

"Dziś w sposób szczególny dostrzegamy potrzebę kultury spotkania, w której docenia się jedność w różnorodności, wzajemność, solidarność między pokoleniami. Ten rodzinny kapitał powinien też naznaczyć relacje gospodarcze, społeczne i polityczne kontynentu europejskiego. Styl rodzinny, który szerzycie, nie pozostaje uzależniony od jakiejś ideologii, lecz opiera się na nienaruszalnej godności człowieka. Bazując na tym fundamencie, Europa będzie mogła rzeczywiście tworzyć rodzinę narodów" - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek mówił, że w Europie rodzina dotknięta jest przez cztery kryzysy. Wymienił kryzys demograficzny nazywając go "demokratyczną zimą", kryzys migracyjny, bezrobocia i edukacyjny. "Niech Europa uważa dalej rodzinę za swój najcenniejszy dar" - wezwał papież.

"Znam podejmowane przez was inicjatywy na rzecz konkretnych rozwiązań politycznych służących rodzinie na polu gospodarki, zatrudnienia i nie tylko. Mają one na celu zapewnienie wszystkim godnej i odpowiedniej pracy, a w szczególności młodym, którzy w wielu regionach Europy cierpią z powodu plagi bezrobocia. W tych i innych inicjatywach, dotyczących bezpośrednio legislacji, najważniejsze musi być zawsze zwracanie uwagi na poszanowanie każdego człowieka i jego godność" - powiedział Ojciec Święty.

Zaapelował do rodzin, by nie izolowały się i nie ukrywały swej "chrześcijańskiej tożsamości", ale by wychodziły do świata i działały na rzecz "postępu i dobra wspólnego". Rodzina potrzebuje dialogu i spotkania z innymi, aby dać początek jedności, która nie jest jednorodna.

Wskazał też, że służba świętości życia powinna się wyrażać na wiele sposobów, nie tylko w obronie nienarodzonych, ale również w przymierzu międzypokoleniowym, służbie potrzebującym, solidarności z migrantami, sztuce wychowania czy zapewnianiu godnych warunków życia osobom starszym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodziny nie mogą ukrywać "chrześcijańskiej tożsamości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.