Papież przyjął delegację z okazji 75. rocznicy zagłady Lidic

Papież przyjął delegację z okazji 75. rocznicy zagłady Lidic
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / kw

W dzisiejszej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra wzięła udział 150-osobowa pielgrzymka z Czech z prymasem tego kraju, kard. Dominikiem Duką na czele.

Okazją do odwiedzenia Rzymu jest 75. rocznica tzw. zagłady Lidic, gdzie 10 czerwca 1942 roku po zamachu na Reinharda Heydricha - dowódcę Gestapo i Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy - aresztowano ponad 3 tysiące osób, 1327 skazano na śmierć, kilka tysięcy zesłano do obozów koncentracyjnych, a samą miejscowość Niemcy zrównali z ziemią.

Kardynał przedstawił papieżowi po audiencji dwie osoby, które ocalały. Są to 75-letnia Veronika Rìmonová i starsza o dziesięć lat Marie Šupíková, które były wówczas dziećmi. Informując o tym dziennik "L'Osservatore Romano" umieścił to spotkanie w kontekście przypadającego jutro Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Obie kobiety wezmą z tej samej okazji udział w konferencji na temat "Dzieci ofiarami konfliktów zbrojnych", zorganizowanej przez Watykan przy współpracy UNICEF, Unii Europejskiej i Rady Europy. Gospodarzem wydarzenia jest Zakon Kawalerów Maltańskich.

DEON.PL POLECA

W rzymskim kościele tytularnym prymasa Czech - świętych Marcelina i Piotra umieszczono obraz Matki Bożej z Lidic autorstwa Zdirada Čecha.

Nawiązał do tego w krótkiej wypowiedzi dla wiernych z Czech papież, wzywając ich, aby z ufnością zawierzali się wstawiennictwu Maryi Panny, "którą czcicie w ikonie Pani z Lidic"."Niech Ona wam pomaga być odważnymi świadkami Zmartwychwstania Chrystusa, również w chwilach trudności lub prób" - życzył Ojciec Święty, udzielając im swego błogosławieństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął delegację z okazji 75. rocznicy zagłady Lidic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.