Rola Kościoła katolickiego, sprawy rodziny i bepieczeństwa przedmiotem rozmów papieża z prezydentem Mołdawii
Rola i miejsce Kościoła katolickiego w społeczeństwie mołdawskim, a także wspieranie wartości rodziny oraz problemy pokoju i bezpieczeństwa na szczeblu regionalnym i międzynarodowym były przedmiotem rozmowy Franciszka z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem 4 listopada w Watykanie.
Szef państwa z Kiszyniowa spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył podsekretarz ds. stosunków z państwami prał. Antoine Camilleri.
Komunikat po audiencji, ogłoszony przez Biuro Prasowe stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów wyrażono uznanie dla dobrego stanu stosunków dwustronnych i dla pozytywnego wkładu Kościoła do społeczeństwa mołdawskiego, szczególnie dzięki zaangażowaniu ekumenicznemu oraz dziełom edukacyjnym i charytatywnym". Wymieniono również "poglądy na temat sytuacji w kraju i niektórych zagadnień budzących wzajemne zainteresowanie, jak wspieranie wartości rodziny, a także pokój i bezpieczeństwo na szczeblu regionalnym i międzynarodowym" - głosi komunikat watykański.
Igor Dodon ma 42 lata, z wykształcenia jest ekonomistą w zakresie rolnictwa. Był wykładowcą akademickim i działaczem w instytucjach państwowych. Od 2006 piastował też różne stanowiska ministerialne w rządzie Mołdawii, a 13 listopada 2016 został wybrany na urząd prezydenta - urząd ten objął 23 grudnia ub.r.
Jest on drugim prezydentem Mołdawii, przyjętym przez Ojca Świętego - pierwszym był Władimir Woronin, którego przyjął na audiencji 28 listopada 2003 Jan Paweł II. Ponadto 24 maja 2010 złożył wizytę Benedyktowi XVI ówczesny przewodniczący parlamentu tego kraju postsowieckiego, a zarazem pełniący obowiązki prezydenta Mihai Ghimpu.
Skomentuj artykuł