Podejmuj dobre decyzje i doświadczaj duchowego pokoju. Siedem wskazówek papieża Franciszka na nowy rok

Podejmuj dobre decyzje i doświadczaj duchowego pokoju. Siedem wskazówek papieża Franciszka na nowy rok
Papież Franciszek podpowiada, jak podejmować dobre decyzje. Fot. Grzegorz Gałązka / DEON.pl
DEON.pl / mł

Podejmuj dobre decyzje i doświadczaj pokoju! Takie życie jest możliwe, nawet gdy przytłaczają nas problemy, a trudności zdają się nie mieć końca. Oto siedem wskazówek papieża Franciszka, które pomogą Ci inaczej zarządzić swoim życiem w nowym roku. Weź tę z nich, która najbardziej do Ciebie przemawia, i zmieniaj swoje życie!  

1. Nie oczekuj, że ktoś podejmie życiowe decyzje za ciebie

"Nie ma nikogo, kto by podejmował decyzje za nas. W pewnym momencie jako wolne osoby dorosłe możemy poprosić o radę, zastanowić się, ale decyzja jest nasza własna. Nie możesz powiedzieć: straciłam to, bo to mój mąż zdecydował, straciłem to, bo zdecydowała moja żona czy mój brat. Nie, to ty musisz decydować, każdy z nas musi podejmować decyzje."

2. Nie bój się procesu decydowania, nawet gdy jest trudny

"Podjęcie dobrej decyzji, słusznej decyzji, zawsze prowadzi cię do tej radości ostatecznej. Być może w trakcie procesu trzeba wycierpieć trochę niepewności, różnych myśli, poszukiwania, ale w końcu słuszna decyzja nagradza cię radością."

3. Opowiadaj o swoim życiu, by zyskać nową perspektywę

"Opowiadanie o wydarzeniach z naszego życia pozwala również na uchwycenie ważnych niuansów i szczegółów, które mogą okazać się cennymi pomocami, a które do tej pory pozostawały ukryte. Na przykład lektura, przysługa, spotkanie, na pierwszy rzut oka uważane za rzeczy nieistotne, z czasem przekazują spokój wewnętrzny, przekazują radość życia i podsuwają kolejne dobre inicjatywy. Zatrzymanie się i rozpoznanie tego jest niezbędne do rozeznania, jest to praca nad zebraniem tych cennych, ukrytych pereł, które Pan rozrzucił na naszym gruncie."

4. Wykorzystuj dobrze sytuacje, które cię zaskakują

"Uważajcie na to, co niespodziewane. Ktoś mówi: nie spodziewałem się tego. Czy tam przemawia życie, czy mówi do ciebie Pan, czy też mówi do ciebie diabeł? Jest tu jeszcze jedna rzecz do rozeznania: jak reaguję na niespodziewane rzeczy. Ależ byłem taki spokojny w domu i „puk, puk”, przyszła teściowa. Jak na nią zareagowałeś? Czy to miłość, czy może coś innego w środku? A ty dokonujesz rozeznania. Pracowałem spokojnie w biurze, podszedł kolega, mówiąc, że potrzebuje pieniędzy – jak zareagowałem? Zobacz, co się dzieje, gdy doświadczamy rzeczy, których się nie spodziewamy – tam uczymy się poznawać swoje serce, to, jak reaguje."

5. Naucz się siebie, by móc dobrze decydować o swoim życiu

"Dobre rozeznanie wymaga znajomości samych siebie. Trzeba poznać samego siebie, a to nie jest łatwe. Poznanie angażuje bowiem nasze
ludzkie władze: pamięć, intelekt, wolę, uczucia. Często nie potrafimy rozeznać, ponieważ nie znamy siebie wystarczająco dobrze, i dlatego nie wiemy, czego naprawdę chcemy. Wiele razy słyszeliście: „dlaczego ta osoba nie porządkuje swojego życia? – nigdy nie wiedziała, czego chce”. Są tacy ludzie… Potem ich życie tak się toczy, bo nawet nie wiedzą, czego chcą. Chociaż nie dochodzi do takiej skrajności, to jednak przydarza się także i nam, że dobrze nie wiemy, czego chcemy, nie znamy siebie dobrze."

6. Wsłuchaj się w pragnienia, by odkryć swój życiowy kompas

"Pragnienie jest kompasem, który pozwala zrozumieć, gdzie jestem i dokąd zmierzam, czy stoję w miejscu, czy idę. Autentyczne pragnienie potrafi głęboko dotknąć strun naszego jestestwa, dlatego nie gaśnie w obliczu trudności czy niepowodzeń. Przeszkody i porażki nie tłumią autentycznego pragnienia, wręcz przeciwnie, sprawiają, że jest ono w nas jeszcze bardziej żywe. W przeciwieństwie do zachcianki czy chwilowej emocji, pragnienie trwa w czasie, nawet długim, i ma tendencję do konkretyzowania się."

7. Przyjmij, że próby, które przychodzą, zawsze mają sens

"Żadna próba nie jest ponad nasze siły. Żadna próba nie będzie większa od naszych możliwości, ale nie wolno uciekać od tych prób, trzeba zobaczyć, co oznacza każda z nich. Co to znaczy, że jestem smutny, dlaczego jestem smutny, co znaczy, że w tej chwili przeżywam strapienie, co to znaczy, że jestem przygnębiony i nie mogę iść dalej? Święty Paweł przypomina, że nikt nie jest kuszony ponad swoje możliwości, ponieważ Pan nas nigdy nie opuszcza, a mając Go blisko siebie, możemy pokonać każdą pokusę. A jeśli nie pokonamy jej dzisiaj, to wstajemy, idziemy i pokonamy ją na przykład jutro. Nie wolno jednak pozostać martwym, pokonanym przez chwilę smutku i strapienia!"

---

Tekst na podstawie fragmentów katechez środowych papieża Franciszka o rozeznawaniu, wydanych jako książka "Rozeznawanie. Boży głos w sercu" przez Wydawnictwo WAM. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Podejmuj dobre decyzje i doświadczaj duchowego pokoju. Siedem wskazówek papieża Franciszka na nowy rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.