Tych 10 katolików i katoliczek naznaczyło 2024 rok. Są przykładem wiary i odwagi
W 2024 roku wiele osób z różnych zakątków świata dało przykład wiary i odwagi w obliczu trudności i wyzwań. Zarówno przywódcy religijni, jak i sportowcy, swoimi postawami wywarli znaczący wpływ na społeczeństwo, stając się źródłem inspiracji dla innych. Kim jest tych 10 katolików?
Bp Rolando Álvarez
Jest obrońcą praw człowieka i krytykiem dyktatorskich rządów w Nikaragui, które represjonują Kościół. Został aresztowany, objęty aresztem domowym i w 2023 roku skazany na 26 lat więzienia w kontrowersyjnym procesie sądowym. W styczniu 2024 roku deportowano go do Rzymu, gdzie obecnie przebywa na wygnaniu. Był wielokrotnie nagradzany za swoje odważne świadectwo wiary oraz niezłomną walkę o prawa człowieka.
José Andrés Calderón
W 2023 zapoczątkował inicjatywę Rosario de Ferraz, która w 2024 roku stała się ona jeszcze bardziej popularna. Członkowie ruchu modlą się na różańcu przed siedzibą Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) przy ulicy Ferraz. W ten sposób sprzeciwiają się polityce rządu w sprawach rodziny, życia czy edukacji.
Ks. Gabriel Romanelli
Z pochodzenia jest Argentyńczykiem, jednak na co dzień pełni posługę proboszcza w kościele Świętej Rodziny w Strefie Gazy – miejscu zdewastowanym przez trwającą wojnę Hamasu z Izraelem. Ks. Romanelli zapewnia edukację dzieciom, opiekuje się uchodźcami, a także niepełnosprawnymi i starszymi.
S. Claire Joelle Phillipe
Jest francuską zakonnicą i misjonarką na Haiti. W tym kraju, który przechodzi poważny kryzys polityczny i gospodarczy, s. Phillipe poświęca się przed wszystkim posłudze dzieciom. Dzięki niej najmłodsi mogą uciec przed przemocą i uczyć się. Zakonnica jest założycielką Stowarzyszenia Rodziny Kizito.
Ks. José Filiberto Velázquez Florencio
W obliczu rosnącej przemocy w Meksyku, ks. Florencio w znacznej części przyczynił się do nakłonienia różnych przywódców zorganizowanych grup przestępczych do rozpoczęcia dialogu z Kościołem na rzecz pokoju.
Ks. Marcelo Pérez
Meksykański kapłan, który został zamordowany 20 października tuż po odprawieniu Mszy świętej. Ks. Marcelo walczył o pokój i był człowiekiem, który szukał dialogu i sprawiedliwości dla najbiedniejszych.
Siostry Dainelis i Mailié
Dwie nastoletnie siostry, które zaczęły nieść bezcenną pomoc po uderzeniu huraganu Oskar na Kubie. Zorganizowały dostawę żywności, a ich wysiłki skierowane były głównie ku ludziom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom.
Ks. Jacob Huang Guirong
Chiński kapłan, który zmarł w sierpniu w wieku 90 lat. Przez 45 lat czekał na święcenia kapłańskie, a przez 10 lat był więziony przez reżim komunistyczny. Był administratorem apostolskim archidiecezji Kunming oraz dwóch innych diecezji w tym regionie.
Stefano Peschiera
Jest peruwiańskim olimpijczykiem, który na igrzyskach w Tokio zdobył brązowy medal w żeglarskie. Przełamał tym samym niechlubną passę Peru, które od 32 lat nie zdobyło żadnego medalu olimpijskiego. Poza sukcesem sportowym Peschiera dał również świadectwo swojej głębokiej wiary i podkreślił kluczowe znaczenie Eucharystii i modlitwy różańcowej w swoim życiu.
Źródło: aciprensa.com / tk
Skomentuj artykuł