Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15 lipca 2001

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15 lipca 2001
(fot. dorena-wm / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2001) and Polish Bishops Conference

Księże Kardynale, Bracia w biskupstwie, Kapłani, Zakonnicy, Zakonnice, drodzy Bracia i Siostry!

1. Dziś łączę się z wami, by jak zwykle odmówić modlitwę «Anioł Pański» — w tym uroczym zakątku pośród gór Doliny Aosty, w których czuję się już jak w domu, dzięki gościnności diecezji Aosta, księży salezjanów i wszystkich osób starających się z życzliwością zapewnić mi tutaj spokojny pobyt. Wszystkim i każdemu z osobna wyrażam głęboką wdzięczność.

W sposób szczególny dziękuję biskupowi Aosty Giuseppe Anfossiemu, przewodniczącym Zarządu i Rady Regionu, a także burmistrzowi i proboszczowi miejscowości Introd. Pozdrawiam gorąco mieszkańców Doliny Aosty, którzy co roku goszczą mnie bardzo serdecznie, oraz turystów i pielgrzymów, którzy dziś przybyli mnie odwiedzić.

Szczególne wyrazy sympatii kieruję do burmistrzów gmin najbardziej dotkniętych wielką powodzią, do której doszło w październiku ubiegłego roku i która pochłonęła dwadzieścia ofiar oraz spowodowała ogromne straty w całym regionie. Za waszym pośrednictwem, szanowni panowie, pragnę raz jeszcze dodać otuchy rodzinom, które najbardziej ucierpiały i cierpią z powodu tej klęski, wzywając wszystkich, aby wytrwale, z ufnością i solidarnie pracowali przy naprawie szkód.

2. Od paru miesięcy katechezy, które wygłaszam podczas środowych audiencji generalnych, poświęcone są Psalmom. W tych dniach ta wspaniała sceneria przywodzi mi na myśl te Psalmy, w których świat stworzony, a szczególnie góry odgrywają pierwszoplanową rolę.

Myślę na przykład o Psalmie 8, w którym natchniony autor woła: «O Panie, nasz Boże, jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!» (w. 2. 10). «Niebiosa głoszą chwałę Boga — czytamy w Psalmie 19 [18] — dzieło rąk Jego nieboskłon obwieszcza» (w. 2). W rzeczy samej, świat stworzony jest pierwszą księgą objawienia, którą Bóg powierzył umysłowi i sercu człowieka.

«Pan jest moim pasterzem — mówią słowa wspaniałego Psalmu 23 [22] — (...) Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, przywraca mi życie. Prowadzi mnie po właściwych ścieżkach» (w. 1-3).

Cały Psalm 104 [103] jest hymnem na cześć Stwórcy: «Błogosław, duszo moja, Pana! O Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki! (...) Ty zdroje kierujesz do strumieni, co pośród gór się sączą (...). Wysokie góry dla kozic, a skały są kryjówką dla góralków (...). Jak liczne są dzieła Twoje, Panie!» (w. 1. 10. 18. 24). Jak dobrze słowa te oddają to, co my sami odczuwamy w obliczu tak zachwycających widoków natury!

3. Kiedy kontempluję szczyty tych gór, które znam już dobrze, duchem często zwracam się do Maryi. Bóg wyniósł Ją ponad wszystkie stworzenia anielskie i ziemskie oraz uczynił naszą podporą w drodze do Nieba. W jutrzejszej liturgii będziemy oddawać Jej cześć jako Błogosławionej Dziewicy z góry Karmel. Dziś wielbimy Ją jako «Królową Valle d'Aosta». Zachęca nas do tego ta piękna figura, przyniesiona specjalnie z katedry w Aoście. Jest to ta sama figura, która w 1948 r. nawiedzała wioski tego regionu, odnawiając ducha braterstwa wśród mieszkańców Doliny Aosty po drugiej wojnie światowej. Prośmy Maryję, aby chrześcijanie zawsze żyli w jedności oraz by na świecie panowały sprawiedliwość, solidarność i pokój.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15 lipca 2001
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.