Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 19 stycznia 2003
1. Wczoraj rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony jest każdego roku w dniach 18-25 stycznia lub, na półkuli południowej, w okolicach uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Teksty na ten Tydzień zostały przygotowane przez międzynarodowy komitet mieszany, w którego skład wchodzą przedstawiciele katolików oraz komisja «Wiara i Ustrój» Ekumenicznej Rady Kościołów.
W tym roku temat zaczerpnięty został z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian (por. 4, 7): «Skarb w naczyniach glinianych». W naszych sercach jaśnieje światło poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa; my jednak nosimy ten skarb w «naczyniach glinianych», to znaczy pośród naszej nietrwałej ludzkiej kondycji, aby «z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas» (tamże).
Przywrócenie jedności wszystkich ochrzczonych rzeczywiście jest darem pochodzącym od Boga, i aby ją osiągnąć, nie wystarcza samo nasze dążenie do niej. Jednak gdy chrześcijanie się spotykają, gdy odkrywają, że są braćmi, gdy współpracują, by ulżyć sobie nawzajem w cierpieniach, i modlą się o jedność, ukazują wyraźniej blask oblicza Chrystusa i Jego chwały.
2. Słowa zaproponowane do medytacji dziś, w drugim dniu Tygodnia Modlitw, pochodzą z tego samego tekstu Apostoła. Brzmią one: «cierpienia znosimy, lecz nie poddajemy się zwątpieniu» (2 Kor 4, 8). Tak, cierpimy z powodu podziałów, i wiele jest barier, które jeszcze nas dzielą! Ale nie poddajemy się zwątpieniu, bo chwała Pana, która nad nami jaśnieje, nieustannie prowadzi nas ku oczyszczeniu i wzajemnemu przebaczeniu, a także napełnia światłem i mocą modlitwę, którą razem kierujemy do Boga, aby zagoił ranę naszego podziału.
3. Drodzy bracia i siostry, prośmy Pana, aby doprowadził do pełnej komunii między chrześcijanami, w prawdzie i miłości. Niech to będzie nasza chóralna modlitwa błagalna. Powtórzymy ją razem uroczyście 25 stycznia, na zakończenie Tygodnia, podczas Nieszporów, którym będę przewodniczył w bazylice św. Pawła za Murami, gdzie dokonały się doniosłe wydarzenia, które naznaczyły drogę ku jedności.
Powierzajmy tę gorliwą modlitwę wstawiennictwu Przenajświętszej Maryi, Matki Kościoła.
Skomentuj artykuł