Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 21 lipca 1996

(fot. anieto2k / Foter / CC BY-SA)
Copyright by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference

1. Cieszę się, że mogę dziś odmówić modlitwę maryjną razem z wami we wspaniałej scenerii Pieve di Cadore — tego pogodnego miasteczka o bogatej historii, znanego z pracowitości i z piękna otaczającej go przyrody.

Wszystkich was serdecznie pozdrawiam, dziękując za serdeczne przyjęcie tutejszym mieszkańcom i licznym obecnym tu turystom. Pozdrawiam zwłaszcza biskupa diecezji Belluno Pietro Brollo i składam mu najlepsze życzenia, jako że dopiero kilka miesięcy temu rozpoczął pasterską posługę w tej diecezji. Pragnę wspomnieć z miłością i wdzięcznością także o jego poprzedniku, bpie Maffeo Ducoli. Serdeczne słowa kieruję też do kapłanów, zakonników, zakonnic i całej wspólnoty diecezjalnej. Pozdrawiam wszystkich przedstawicieli władz regionu, prowincji i Pieve, a także tych, których życzliwość i ofiarność pozwala mi w tych dniach spokojnie odpoczywać w górach. Słowa pozdrowienia kieruję też do tych, którzy zajmują się obsługą turystów w waszej miejscowości i w całym Cadore: myślę tu o licznych osobach i rodzinach, które pracują, aby zapewnić innym wygodne wakacje. Wyrażając uznanie dla ich pracy, wzywam ich zarazem, aby zawsze dawali swoim gościom dobry przykład chrześcijańskiego życia.

W waszej krainie, w której uczył się piękna sławny syn tej ziemi, Tycjan Vecellio, w kontakcie z naturą odzyskujemy siły fizyczne i duchowe i czujemy potrzebę odczytywania głębokich prawd ukrytych w stworzeniu. Pochłonięci przez coraz szybszy rytm codziennego życia, wszyscy potrzebujemy co jakiś czas zatrzymać się i odpocząć, aby poświęcić trochę więcej czasu na refleksję i modlitwę.

2. W Księdze Rodzaju czytamy, że Bóg «odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając» (Rdz 2, 2-3). Te słowa objawiają duchowy sens odpoczynku i podkreślają jego potencjalny wymiar religijny. Ukazując nam Boga, który błogosławi dzień poświęcony w szczególny sposób odpoczynkowi, Biblia chce nam uświadomić fakt, że człowiek potrzebuje poświęcić część swego czasu, aby doświadczyć wolności od spraw materialnych, aby zagłębić się w swoje wnętrze i ożywić w sobie poczucie własnej wielkości i godności jako obrazu Bożego. Nie należy zatem traktować wakacji wyłącznie jako czasu pustej rozrywki, która zubaża i dehumanizuje, ale jako doświadczenie kształtujące samą egzystencję człowieka. Uwalniając się od rytmów codziennego życia, które męczą i wyczerpują fizycznie i duchowo, człowiek ma możność odkryć na nowo najgłębsze fundamenty swego życia i postępowania. W chwilach wypoczynku, a szczególnie podczas wakacji powinien uświadomić sobie fakt, że praca jest środkiem, a nie celem życia; ma też sposobność, by odkryć piękno milczenia jako przestrzeni, w której może odkryć samego siebie, aby wzbudzić w sobie wdzięczność i otworzyć się na modlitwę. Naturalną koleją rzeczy może wówczas spojrzeć innymi oczyma na własne życie i na życie innych: uwolniony od pilnych zajęć codziennych, może odkryć swój wymiar kontemplacyjny, rozpoznając ślady Boga w przyrodzie i przede wszystkim w innych ludziach. To doświadczenie budzi w nim nową wrażliwość na ludzi żyjących wokół niego, poczynając od jego własnej rodziny.

3. Drodzy bracia i siostry! Z całego serca życzę wszystkim, by umieli wykorzystać tę sansę daną nam przez Boga. Dziękując Mu za tę możliwość, musimy też pamiętać o wszystkich, którzy — jak wspominałem w ubiegłą niedzielę — z różnych powodów nie mogą skorzystać z odpoczynku i wakacji. Otaczajmy ich modlitwą, podobnie jak starców i chorych, zawierzając każdego Maryi Pannie. Była Ona kobietą czynu, gotową nieść pomoc potrzebującym braciom, a zarazem umiała czerpać ze swego nieustannego skupienia i kontemplacji zdolność zachowywania w sercu i rozważania wydarzeń swego życia (por. Łk 2, 19), aby odkrywać ich głęboki sens. Niech Jej przykład pomoże nam lepiej zrozumieć wartość naszego życia i uczyni nas gorliwszymi uczniami Chrystusa, gotowymi zawsze otworzyć serce na potrzeby innych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 21 lipca 1996
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.