Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 lutego 1999

(fot. Ed Yourdon / Foter / CC BY-SA)
Copyright by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference

1. Okres Wielkiego Postu wzywa nas nie tylko do modlitwy, pokuty i postu, ale także do liczniejszych niż zwykle, konkretnych gestów miłosierdzia, które w języku biblijnym są często określane mianem «jałmużny». Mówiąc o tym, Jezus przestrzega przed niebezpieczeństwem próżności: miłosierdzie nie jest szczere, jeśli szuka pochwały ze strony innych ludzi (por. Mt 6, 2-3). Zarazem jednak Chrystus zaleca uczniom: «niech ludzie widzą wasze dobre uczynki i chwalą Ojca waszego, który jest w niebie» (por. Mt 5, 16). Nasze uczynki są «piękne», gdy odzwierciedlają światłość Boga, słusznie zatem przynoszą Jemu chwałę i naszą wdzięczność.

2. W ostatnim roku przygotowania do Wielkiego Jubileuszu, gdy kierujemy spojrzenie ku Bogu Ojcu, winniśmy podkreślić znaczenie «największej» cnoty chrześcijańskiej, jaką jest miłość (por. 1 Kor 13, 13), przypominając sobie zwięzłe i niezwykle treściwe słowa z Pierwszego Listu św. Jana: «Bóg jest miłością» (4, 8. 16). Miłość w swoim podwójnym wymiarze — zwrócona ku Bogu i ku braciom — stanowi syntezę duchowego i moralnego życia chrześcijanina i znajduje w samym Bogu swoje źródło i zwieńczenie (por. Tertio millennio adveniente, 50).

W orędziu na Wielki Post napisałem, że «doświadczenie miłości Ojca każe chrześcijaninowi stawać się żywym darem i otwierać się na przyjęcie braci zgodnie z logiką służby i wspólnoty dóbr». Przypominając następnie, że «ogromne są obszary, na których Kościół w ciągu stuleci dawał słowem i czynem świadectwo miłości Ojca», stwierdziłem, iż «dzisiaj otwierają się przed nami rozległe dziedziny, w których miłość Boża powinna być obecna poprzez działanie chrześcijan. Nowe rodzaje ubóstwa i wielkie problemy, które nękają wielu ludzi, czekają na konkretne i trafne rozwiązania. Należy zadbać, aby dzięki trosce Kościoła człowiek samotny, zepchnięty na margines społeczeństwa, cierpiący głód i przemoc, pozbawiony nadziei, mógł zaznać dobroci niebieskiego Ojca, który od początku świata pamięta o każdym człowieku, aby napełnić go swoim błogosławieństwem» (n. 3).

DEON.PL POLECA

3. Moi drodzy, prośmy Maryję Pannę, aby w obecnym okresie Wielkiego Postu pomogła wszystkim uczniom Chrystusa kierować się miłością jako naczelną zasadą w życiu i w codziennym rachunku sumienia. Gdy odrzucając pokusę zamknięcia się w sobie, niesiemy pomoc innym i nie oczekujemy niczego w zamian, jesteśmy na dobrej drodze, aby doświadczyć Bożej miłości we własnym życiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 lutego 1999
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.