Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29 czerwca 2000

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29 czerwca 2000
(fot. Andreas. / Foter / CC BY-SA)
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2000) and Polish Bishops Conference

1. Dzisiaj cały Lud Boży, zwłaszcza w Rzymie i w diecezji rzymskiej, obchodzi z radością uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, uważanych za filary Kościoła powszechnego. Piotra, czyli «skały», na której Chrystus zbudował swój Kościół; Pawła, który został «narzędziem wybranym», aby zanieść Ewangelię poganom. Galilejskiego rybaka, który podźwignąwszy się po trudnej próbie, jakiej został poddany w mrocznych godzinach męki Chrystusa, miał umacniać w wierze braci i paść Chrystusową owczarnię; gorliwego faryzeusza, który nawróciwszy się na drodze do Damaszku stał się zwiastunem zbawienia przez wiarę.

Tajemniczy zamysł Opatrzności przywiódł ich obu do Rzymu, aby tutaj przypieczętowali swoje świadectwo krwią: Piotr został ukrzyżowany, a Paweł ścięty. Pierwszy jest pochowany u stóp Wzgórza Watykańskiego, drugi przy Via Ostiense.

DEON.PL POLECA

2. Jak co roku z tej uroczystej okazji mamy zaszczyt gościć z radością delegację Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, która w jedności z nami świętuje uroczystość Książąt Apostołów. Każdemu członkowi delegacji przekazuję słowa serdecznego powitania i braterski znak pokoju w Panu.

Znacząca obecność tych naszych braci w wierze jest gestem, który wzywa, by zachować nadzieję i nie ulegając zniechęceniu iść dalej drogą dialogu ekumenicznego. Prośmy Pana, aby jak najszybciej chrześcijanie Wschodu i Zachodu mogli zaznać radości i łaski pełnej jedności, zgodnie wyznawać wspólną wiarę i razem prowadzić pracę apostolską.

W tej szczególnej intencji proszę o modlitwę przy grobach apostołów także was, drodzy pielgrzymi, którzy przybyliście tu z wszystkich części świata z okazji Wielkiego Jubileuszu. Zawierzam wam intencje, które na początku trzeciego tysiąclecia leżą mi szczególnie na sercu: jedność chrześcijan i nową ewangelizację.

3. Niech wstawia się za nami św. Piotr, aby posługa jego Następcy została uznana i przyjęta przez wszystkich jako służba jedności Ludu Bożego. Prośmy św. Pawła, aby wspomagał pracę misyjną Kościoła, zwłaszcza wśród tych, którzy nie otrzymali jeszcze Dobrej Nowiny o Chrystusie Zbawicielu.

Na koniec skierujmy serca ku Najświętszej Maryi Pannie, którą dzisiaj wzywamy jako Królową Apostołów i Salus Populi Romani — Zbawienie Ludu Rzymskiego. Właśnie z wami, drodzy bracia i siostry z diecezji rzymskiej, pragnę podzielić się jeszcze jedną szczególną intencją: módlmy się, aby święci Piotr i Paweł umacniali naszą wiarę i pomagali nam świadczyć o niej w każdym środowisku i w każdych okolicznościach.

Dzisiaj na całym świecie zostaje opublikowany doniosły raport Narodów Zjednoczonych na temat praw człowieka i postępu. Walka z ubóstwem to jedno z wielkich wyzwań, jakie staje przed ludzkością w nowym tysiącleciu. Niezbędne pożywienie, ochrona zdrowia, wykształcenie i praca to nie tylko cele postępu — to podstawowe prawa, których nadal niestety odmawia się milionom ludzi. Prawa człowieka i postęp muszą iść w parze, ale potrzebna jest ściślejsza współpraca międzynarodowa na rzecz narodów w najtrudniejszej sytuacji. Wyrażam żywą nadzieję, że jednym z owoców Wielkiego Jubileuszu będzie powstanie nowych, konkretnych form międzynarodowej solidarności.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29 czerwca 2000
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.