Śmierć Thatcher zasmuciła papieża Franciszka

(fot. EPA/ANDY RAIN)
KAI / slo

Śmierć Margaret Thatcher zasmuciła papieża Franciszka - zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Przesłał on 9 kwietnia w imieniu Ojca Świętego telegram kondolencyjny na ręce premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.

Najbliższy współpracownik papieża napisał, że "Jego Świątobliwość wspomina wartości chrześcijańskie, jakie legły u podstaw jej [M. Thatcher - KAI] zaangażowania w służbie publicznej i we wspieraniu wolności w rodzinie narodów". "Powierzając jej duszę miłosierdziu Bożemu oraz zapewniając jej rodzinę i naród brytyjski o pamięci w swych modlitwach, Ojciec Święty prosi o obfite błogosławieństwo Boże dla tych wszystkich, których [ta śmierć] poruszyła" - stwierdził na zakończenie depeszy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Margaret Thatcher zmarła 8 kwietnia na udar mózgu w londyńskim hotelu "Ritz". Urodziła się 13 października 1925 r. w mieście Grantham w środkowo-wschodniej Anglii jako Margaret Roberts. Jej ojciec był handlowcem, a zarazem pastorem metodystycznym. W 1951 r. wyszła za maż za Denisa Thatchera i już pod nowym nazwiskiem zrobiła karierę w wielkiej polityce. Była premierem Wielkiej Brytanii w latach 1979-90 jako pierwsza i dotychczas jedyna kobieta na tym stanowisku w Zjednoczonym Królestwie.

DEON.PL POLECA

Zasłynęła z konserwatywnej, a przy tym silnie wolnorynkowej polityki gospodarczej w kraju i umiarkowanego kursu na rzecz integracji europejskiej, tak żeby nie naruszało ani nie ograniczało to polityki brytyjskiej. Jej twarde stanowisko antyzwiązkowe (m.in. w 1984 r. złamała trwający niemal rok strajk górników, którzy musieli go zakończyć, nie osiągnąwszy niczego) i antykomunistyczne w polityce zagranicznej zyskało jej przydomek "Żelaznej Damy", które zresztą bardzo lubiła. W kwietniu 1982 r. poleciła wysłać flotę wojenną na Falklandy-Malwiny - brytyjską posiadłość na Atlantyku u wybrzeży Argentyny, którą wcześniej zajęły wojska junty z Buenos Aires, a błyskawiczna wygrana Brytyjczyków w tej bitwie ogromnie zwiększyła jej sławę i pozycję na Wyspach.

Z czasem jednak jej popularność zaczęła maleć, zwłaszcza w miarę pogarszania się sytuacji gospodarczej kraju. 22 listopada 1990 r. Thatcher zapowiedziała, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach i ubiegać się o ewentualny czwarty mandat szefa rządu.

Była postacią barwną i kontrowersyjną zarazem - szanowaną, a nawet uwielbianą przez jednych, głównie o przekonaniach prawicowych i konserwatywnych, oraz nielubianą, a niekiedy wręcz znienawidzoną przez innych, przede wszystkim przez ludzi o przekonaniach lewicowych. W 2011 r. nakręcono o niej film "Żelazna Dama" w reżyserii Phyllis Lloyd - o jej działalności politycznej, a grająca w nim rolę tytułową Meryl Streep otrzymała za nią trzeciego w swym życiu Oscara.

Margaret Thatcher otrzymała wiele orderów, medali i innych wyróżnień zarówno brytyjskich (m.in. Order Podwiązki), jak i zagranicznych, m.in. dwukrotnie doktoraty honorowe uczelni polskich: w 1996 r. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i w 2009 r. - Uniwersytetu Łódzkiego; ponadto w 1996 r. została honorową obywatelką Poznania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śmierć Thatcher zasmuciła papieża Franciszka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.