Świat potrzebuje Ewangelii jako źródła nadziei i pokoju
(fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI / kn
Ludzkość bardzo potrzebuje Ewangelii jako źródła radości, nadziei i pokoju. Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do uczestników zgromadzenia ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM), których przyjął 5 czerwca w Watykanie. Obraduje ono w tych dniach w Rzymie z udziałem członków Kongregacji Ewangelizacji Narodów oraz dyrektorów krajowych Dzieł m.in. nad przyszłościowym wsparciem powszechnej misji Kościoła.
Papież zaznaczył, że głoszenie Ewangelii jest podstawowym zadaniem Kościoła, a zapał misyjny stoi u podstaw odnowy wspólnoty wiernych i jej działalności duszpasterskiej. Dlatego ważną rzeczą jest troska o młode Kościoły, często ubogie materialnie, ale bogate doświadczeniem, związanym także z doznawanymi w przeszłości i obecnie prześladowaniami. Wsparciem tych wspólnot zajmują się właśnie Papieskie Dzieła Misyjne, które nie mogą zapominać o swej ewangelizacyjnej tożsamości.
"Są one narzędziami komunii Kościołów [lokalnych], umożliwiając i realizując dzielenie się z nimi personelem i zasobami materialnymi. [Dzieła] wspierają w kolegiach papieskich seminarzystów, kapłanów i siostry zakonne z młodych Kościołów na terenach misyjnych. (...) Ale proszę, uważajcie, by nie ulec pokusie stania się jakąś organizacją pozarządową czy biurem rozdzielania subwencji. Pieniądze są pomocą, to wiemy, ale mogą też stać się upadkiem misji" - ostrzegał Ojciec Święty.
Zwrócił uwagę, że "przesadny funkcjonalizm poprowadzi was do upadku, bo pierwszym sposobem umierania jest uznanie, że «źródła» mamy już zaliczone, [nie trzeba do nich wracać, a tymczasem chodzi o] Tego, który pobudza Misję". Papież zaapelował również, "aby wasze plany i programy nie wyeliminowały Jezusa Chrystusa z Dzieł Misyjnych, które są Jego dziełem".
"Kościół, który sprowadza się do produktywizmu aparatu partyjnego, jest już martwy, nawet jeśli struktury i programy na rzecz duchowieństwa i «samozatrudnionych» świeckich miałyby trwać jeszcze przez stulecia" - przestrzegł Franciszek.
Papieskie Dzieła Misyjne powstały w XIX i XX wieku jako oddolne inicjatywy świeckich i duchownych, zatroskanych o misje - ich trwanie i przyszłość. Obecnie składają się one z czterech niezależnych od siebie organizacyjnie instytucji: Papieskich Dzieł Misyjnych - Rozkrzewiania Wiary, św. Piotra Apostoła, Dzieci (Świętego Dziecięctwa) i Papieskiej Unii Misyjnej. Każde z nich zajmuje się innym odcinkiem wspierania misji, np. utrzymaniem i kształceniem księży i kleryków w krajach misyjnych, rozbudzaniem zainteresowania misjami wśród świeckich, w tym dzieci, i duchowieństwa w krajach "dawnej ewangelizacji".
PDM podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefekt stoi z urzędu na czele Najwyższego Komitetu Papieskich Dzieł Misyjnych, a zastępca sekretarza przewodniczy poszczególnym Dziełom. Kardynał-prefekt mianuje również dyrektorów krajowych PDM. W Polsce urząd ten pełni ks. Tomasz Atłas.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł