"Szopka i choinka kształtują przesłanie nadziei i miłości"

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

O symbolice tegorocznej szopki oraz choinki, kształtujących przesłanie nadziei i miłości, a umieszczonych na placu św. Piotra mówił Ojciec Święty przyjmując dziś na audiencji ofiarodawców z Malty oraz włoskiego regionu Trydent-Górna Adyga.

Bolesne doświadczenie braci i sióstr

Mówiąc o symbolice szopki, będącej dziełem maltańskiego artysty Gozo Manwela Grecha papież zauważył, że odwołuje się ona nie tylko do krajobrazu tego kraju, ale przypomina także o tragicznym losie imigrantów zmierzających do Włoch. - W bolesnym doświadczeniu z tych braci i sióstr dostrzeżemy doświadczenie Dzieciątka Jezus, które rodząc się nie znalazło mieszkania i narodziło się w grocie betlejemskiej. Następnie zostało zabrane do Egiptu, aby uciec przed Herodem. Osoby odwiedzające ten żłóbek będą zachęcane do ponownego odkrycia w nim wartości symbolicznej, która jest przesłaniem braterstwa, dzielenia się, gościnności i solidarności. Także szopki umieszczone w kościołach, w domach i wielu miejscach publicznych są zaproszeniem, aby w naszym życiu i społeczeństwie uczynić miejsce dla Boga, ukrytego w obliczu wielu ludzi, którzy znajdują się w warunkach trudnych, biedy i ucisku - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty dodał, że świąteczna choinka pochodzi z lasów Scurelle, u podnóża pasma górskiego Lagorai, otoczonego wspaniałą przyrodą. - Piękno tych widoków stanowi zachętę do podziwiania Stwórcy i poszanowania przyrody będącej dziełem Jego rąk. Wszyscy jesteśmy wezwani, by podchodzić do przyrody z kontemplacyjnym zadziwieniem - stwierdził papież.

DEON.PL POLECA


Przesłanie nadziei i miłości

Konkludując Franciszek podkreślił, że szopka i choinka kształtują przesłanie nadziei i miłości, pomagając tworzyć Bożonarodzeniowy klimat sprzyjający przeżywaniu z wiarą tajemnicy Narodzenia Odkupiciela. Zaznaczył, że przy żłóbku pojmujemy dobroć Boga i kontemplujemy Jego miłosierdzie, które stało się ludzkim ciałem, aby załagodzić nasze spojrzenia. Na zakończenie Ojciec Święty złożył przybyłym życzenia pogodnego i intensywnego przeżywania Bożego Narodzenia.

Światła na Bożonarodzeniowej choince zostaną zapalone dzisiaj o godz. 16.30, podczas uroczystości z udziałem delegacji ofiarodawców oraz gubernatora i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, kard. Giuseppe Bertello.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Szopka i choinka kształtują przesłanie nadziei i miłości"
Komentarze (5)
AA
a a
10 grudnia 2016, 11:33
Czesiu ty nie rozważaj o choince, lecz rozważaj słowa, które do ciebie pisza: "Czesław przestań szerzyć kult do diabła. Zacznij myśleć samodzielnie. I chociaż nie masz pojęcia o tym co napisała i przedstawiła Metanoia, to umiesz czytać i sam w MOCY OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA powinieneś dojść do PRAWDY. Na dziń dzisiejszy działasz jak maszyna - automat. Oddaj się w całości Panu Jezusowi Chrystusowi a diabła się wyrzeknij. To jedyna droga i ostateczne ostrzeżenie. Znasz słowa? 22 Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu. Teraz jednak nie mają usprawiedliwienia dla swego grzechu. Uciekaj od tych ludzi, którzy nakazują tobie kultować diabła." Ja także tobie piszę "uciekaj od tych ludzi.
AA
a a
10 grudnia 2016, 11:36
Zobacz co zrobili z Januszka - misjonarza. Z deszczu trafił pod rynnę i teraz nawet nie czuje jaki z niego wariat.
AA
a a
10 grudnia 2016, 11:41
Facet bije swojego ojca do tego stopnia, że ten nawet nie może się podnieść z podłogi. Facet kabluje na swoich kolegów w pracy doprowadzając ich do zwolnienia i jednocześnie woła do Matki Jezusa aby przywaliła w pysk jego rozmówcom. Facet ma kompletnie wyprany mózg. Tobie to też grozi- uciekaj od tych ludzi.
WS
Werset Skryba
9 grudnia 2016, 17:04
Choinka: „Występujący wśród pogańskich narodów Europy kult drzew przetrwał po przyjęciu przez nie chrześcijaństwa”. Kult ten zachował się między innymi w „tradycji ustawiania choinki przy wejściu lub we wnętrzu domu podczas wakacji zimowych” (Britannica — edycja polska).                                                                                                             https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/biblia-o-bo%C5%BCym-narodzeniu/ 
WS
Werset Skryba
9 grudnia 2016, 17:02
Przedchrześcijańskie pochodzenie choinki W WIELU krajach choinka to popularny element świąt Bożego Narodzenia i ich komercyjnej otoczki. Co ciekawe, powiązania drzewa z religią sięgają bardzo odległych czasów. Świadczą o tym odkrycia dokonane w regionie Bohuslän na zachodnim wybrzeżu Szwecji oraz w graniczącym z nim norweskim okręgu Østfold. Natrafiono tam na mniej więcej 5000 stanowisk sztuki naskalnej, w obrębie których odnaleziono przeszło 75 000 oddzielnych reliefów. Według archeologów na ogół pochodzą one z okresu między rokiem 1800 a 500 p.n.e.*  http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102011451