"Troszczę się o osiągnięcie pełnej jedności"
Wspólne uczestnictwo w Ofierze Eucharystycznej jest jedną z moich głównych trosk - powiedział papież Franciszek przyjmując delegację Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola, która przybyła do Rzymu na uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła. Na jej czele stoi metropolita Pergamonu, Jan (Zizioulas).
W swoim przemówieniu papież nawiązał do swojej ubiegłorocznej wizyty w Stambule i wspólnej modlitwy w przeddzień uroczystości św. Andrzeja o jak najszybsze przywrócenie widzialnej jedności Kościoła katolickiego i prawosławnego. Zaznaczył, że celem procesu pojednania jest możliwość wspólnego udziału w Ofierze Eucharystycznej.
- Osiągnięcie tego celu, do którego ufnie zmierzamy, stanowi jedną z moich głównych trosk, o co nieustannie proszą Boga- powiedział Ojciec Święty. Jednocześnie zachęcił do jak najczęstszych spotkań, wymiany oraz współpracy katolików i prawosławnych, tak aby pogłębiając wzajemne poznanie i szacunek można było przezwyciężyć wszelkie uprzedzenia i nieporozumienia, podejmując w prawdzie, ale i w braterskim duchu nadal istniejące trudności.
Papież podkreślił swoje poparcie dla pracy Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym. Zaznaczył, że problemy, które mogą wystąpić w trakcie dialogu teologicznego nie powinny prowadzić do zniechęcenia i rezygnacji. - Dogłębna analiza, jak wyrażają się w życiu Kościoła zasady synodalności i posługi tego, który przewodniczy, wniesie znaczący wkład w postęp relacji między naszymi Kościołami - stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty zapewnił o swoich modlitwach, a także modlitwach wielu katolików w intencji przygotowań do przyszłorocznego Soboru Panprawosławnego. Prosił o modlitwę w intencji październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów o rodzinie, w którym weźmie też udział delegacja Patriarchatu Ekumenicznego. Wyraził wdzięczność metropolicie Janowi za jego udział w prezentacji encykliki "Laudato si'".
Skomentuj artykuł