Papież wzywa chrześcijan i żydów do współpracy

Papież wzywa chrześcijan i żydów do współpracy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ptt

Do współpracy w dziele poszanowania życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności, a nade wszystko pokoju wezwał Ojciec Święty chrześcijan i wyznawców judaizmu, przyjmując delegację najstarszej nieprzerwanie działającej żydowskiej organizacji B’nai B’rith International.

W swoim przemówieniu papież przypomniał ogromne znaczenie jakie dla relacji wzajemnych ma soborowa deklaracja "Nostra aetate". W tym kontekście podkreślił wielki postęp osiągnięty na przestrzeni minionych pięćdziesięciu lat, w tym szereg inicjatyw sprzyjających wzajemnemu zrozumieniu i dialogowi, a zwłaszcza rozwój poczucia wzajemnego zaufania i szacunku.

Ojciec Święty przypomniał, że istnieje wiele obszarów, na których chrześcijanie i wyznawcy judaizmu mogą współpracować: poszanowanie życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności. - W sposób szczególny jesteśmy wezwani do modlitwy i wspólnej pracy na rzecz pokoju. Niestety, istnieje wiele krajów i regionów świata, w których ludzie żyją w sytuacjach konfliktowych. Myślę szczególnie o Ziemi Świętej i Bliskim Wschodzie. Wymaga to odważnego zaangażowania na rzecz pokoju, którego nie tylko trzeba pragnąć, ale także poszukiwać oraz cierpliwie i wytrwale budować przez wszystkich, zwłaszcza ludzi wierzących - stwierdził papież.

Franciszek przypomniał, że wielki wkład w relacje z judaizmem mieli jego poprzednicy, zwłaszcza św. Jan XXIII i św. Jan Paweł II, który jako pierwszy Następca Piotra odwiedził Wielką Synagogę w Rzymie. Zapewnił, że także i on chce podążać ich śladem, zachęcony wieloma pięknymi spotkaniami i przyjaźniami, nawiązanymi w okresie kierowania diecezją Buenos Aires.

B’nai B’rith (Synowie Przymierza) to istniejąca od 1843 r. organizacja wspierająca społeczność żydowską na świecie i w Izraelu. Zajmuje się m.in. opieką społeczną i przyznaje stypendia dla żydowskich studentów, wspiera też prawo państwa żydowskiego do istnienia oraz zwalcza antysemityzm. Pod jej patronatem działa Liga Przeciwko Zniesławieniu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wzywa chrześcijan i żydów do współpracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.