Władze Iraku dziękują papieżowi za godność kardynalską dla patriarchy Sako
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku podziękowało papieżowi Franciszkowi za "kontynuację wspierania" Iraku i narodu irackiego "w tej decydującej chwili dla pokoju i współistnienia".
Włączenie patriarchy do Kolegium Kardynalskiego władze Iraku oceniają również jako uznanie dla inicjatyw humanitarnych patriarchy. Wraz z przyszłym kardynałem Irak otrzyma "głos w Watykanie i w gremiach międzynarodowych", aby móc kontynuować "walkę z terroryzmem" i utrzymać "religijną różnorodność kraju".
Służba wspólnemu dobru
W irackich wyborach 12 maja większość głosów, a tym samym 54 miejsca w parlamencie, zdobyło ugrupowanie Sairun, formacja kierowana przez szyickiego duchownego Muktadę as-Sadra oraz partię komunistyczną. 47 miejsc uzyskało ugrupowanie al-Fatah, a partia al-Nasr dotychczasowego premiera Hajdara al-Abadiego uzyskała tylko 42 miejsca.
Patriarcha Sako telefonicznie pogratulował as-Sadrowi wyrażając życzenie, że nowy rząd "będzie rzeczywiście służył wspólnemu dobru całego narodu irackiego". Jednocześnie przekazał duchownemu i politykowi najlepsze życzenia z okazji Ramadanu - islamskiego miesiąca postu. Dziękując za życzenia as-Sadr podkreślił, że jego intencją jest "wspieranie chrześcijan".
Potrzeba większej jedności
Spośród pięciu miejsc w parlamencie przeznaczonych dla chrześcijan dwa uzyskał ruch Brygady Babilonu, po jednym syryjsko-chaldejska Rada Ludowa, ruch Rafidain oraz Koalicja Chaldejska. Do parlamentu nie weszli kandydaci Asyryjskiego Ruchu Ludowego i zapowiedzieli złożenie zażalenia na wynik wyborów. Spośród pięciu parlamentarzystów chrześcijańskich czterej są członkami Kościoła chaldejsko-katolickiego.
Patriarcha chaldejski odniósł się krytycznie do tej sytuacji. W specjalnym komunikacie podkreślił, że politycy chrześcijańscy muszą "odrobić lekcję" i zrozumieć, że aby utrzymać tę nieliczną obecność chrześcijańską w parlamencie i jej niezależność, potrzebna jest im większa jedność.
Patriarcha Louis Raphaël I Sako od pięciu lat stoi na czele katolickiego Kościoła chaldejskiego - najliczniejszej wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku. Jego nazwisko jako pierwsze wymienił papież Franciszek ogłaszając 20 maja w Watykanie listę nowych kardynałów, którzy otrzymają tę godność na konsystorzu 28 czerwca.
Będzie drugim patriarchą chaldejskim wyniesionym do godności kardynalskiej - pierwszym był jego bezpośredni poprzednik na tym urzędzie Emmanuel III Delly (1927-2014), mianowany kardynałem 24 listopada 2007 r. przez Benedykta XVI.
Skomentuj artykuł