ŚFL nie chce ekumenizmu "po watykańsku"

KAI / drr

Z "wielką obawą" przyjęła Światowa Federacja Luterańska niedawną wypowiedź prefekta Kongregacji Nauki Wiary o możliwości utworzenia w Kościele katolickim specjalnych struktur dla byłych luteranów, analogicznych do tych, jakie powstały dla byłych anglikanów. Abp Gerhard Müller wspomniał o tym podczas prezentacji książki o teologii Benedykta XVI. Potwierdził wówczas, że w Watykanie rozważa się taką możliwość.

Słowa hierarchy spotkały się z negatywną reakcją sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej, pastora Martina Jungego. Przyznaje on, że należący do tego Kościoła wierni mają pełne prawo zmiany wyznania. Niepokój jednak budzi możliwość utworzenia dla nich specjalnych struktur ułatwiających im utrzymywanie własnej tożsamości i tradycji w obrębie Kościoła katolickiego.

Światowa Federacja Luterańska zwraca tu uwagę na ekumeniczne reperkusje takiej ewentualności, zwłaszcza gdy chodzi o dialog na temat eklezjologii. Byłby to także jej zdaniem "zły znak" dla luteranów na świecie przygotowujących się do obchodów 500-lecia Reformacji "w duchu ekumenicznego zrozumienia i współpracy". Pastor Junge zapewnia jednak w imieniu Federacji o stałym zaangażowaniu w sprawę jedności chrześcijan.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚFL nie chce ekumenizmu "po watykańsku"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.