Sieć Bakhita: W 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi

Sieć Bakhita: W 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi
W 2022 roku przybyło ofiar handlu ludźmi (fot. Rafael Ben-Ari/Chameleons Eye)
PAP / tk

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Coraz więcej osób dotkniętych handlem ludzkim

Organizacja zwraca uwagę, że w 2022 r. wzrosła liczba zarówno grup ryzyka, jak i osób dotkniętych przemocą związaną z handlem ludźmi. "Można to tłumaczyć wykorzystywaniem słabości powodowanych niestabilnością wynikającą z konfliktów zbrojnych, ogólnie przemocą oraz kryzysami klimatyczno-środowiskowymi i gospodarczymi" - wskazuje organizacja.

Sieć Bakhita zwraca uwagę, że osoby próbujące uciec w nadziei na odnalezienie bezpieczeństwa czy pracy łatwiej mogą stać się ofiarami handlu ludźmi.

DEON.PL POLECA

Według danych organizacji, handlujący coraz częściej wykorzystują technologie informatyczne do rekrutacji i wyzysku, wabiąc ofiary za pośrednictwem mediów społecznościowych i zamieszczając w internecie fałszywe ogłoszenia o pracę.

Ofiary handlu mogą być wykorzystywane seksualnie, zmuszane do wczesnych i przymusowych małżeństw w dzieciństwie lub wykorzystywane jako siła robocza w różnych branżach, np. jako pomoc domowa, w rolnictwie, hotelarstwie, górnictwie, przemyśle, budownictwie, czy rybołówstwie. "Problem ten obejmuje również handel narządami, żebractwo oraz pobór dzieci i młodzieży do walk zbrojnych" – wskazuje Sieć Bakhita.

Ofiara handlu ludźmi często na początku nie zdaje sobie sprawy, że zostało stłumione jej pragnienie życia, pracy i bezpieczeństwa.

DEON.PL POLECA


Polacy wśród najbardziej skrzywdzonych

Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w 2021 r. najczęstszymi formami wykorzystania osób była praca przymusowa oraz inne formy wykorzystania, takie jak zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych, a także prostytucja i inne formy wykorzystania seksualnego. Liczba osób pokrzywdzonych przestępstwem handlu ludźmi w 2021 r. wyniosła 447 osób, w tym 30 małoletnich.

Najwięcej osób pokrzywdzonych stanowili obywatele Polski (318 osób) oraz Mołdawii (50 osób). Najmniej pokrzywdzonych odnotowano wśród obywateli Bułgarii, Wietnamu, Syrii, Indii, Kamerunu oraz Papui Nowej Gwinei (1 osoba).

W 2021 r. odnotowano 103 osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa handlu ludźmi, w tym 73 mężczyzn i 30 kobiet. Wśród podejrzanych odnotowano 98 obywateli Polski oraz 5 obcokrajowców (ob. Mołdawii, Bułgarii, Jemenu, Arabii Saudyjskiej oraz Ukrainy).

Telefon Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Polskich i Cudzoziemskich Ofiar Handlu Ludźmi działa 24 godzin na dobę. Działa pod numerem tel. +48 22 628 01 20. Natomiast numer stacjonarny + 48 22 628 99 99 działa od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00–18.00, zaś w piątek w godz. 9.00–14.00.

Czym jest Sieć Bakhita?

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa jest międzyzakonną siecią współpracy i wsparcia, stworzoną w celu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz pomocy pokrzywdzonym w wyniku tego procederu. Jej członkami są osoby należące do różnych zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń, a także świeccy oddani sprawie.

Wśród nich są osoby bezpośrednio pracujące z ofiarami handlu ludźmi, pracujące w różnego rodzaju instytucjach pomocowych oraz osoby zaangażowane w szeroko rozumianą prewencję i działalność edukacyjno-profilaktyczną. Niektórzy z członków, pomimo innego rodzaju wykonywanej pracy, przejęci problematyką współczesnego niewolnictwa, wyrażają chęć wspierania inicjatyw mających na celu położenie kresu handlowi ludźmi.

W przypadający 8 lutego Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi w Kościele przypada także liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która pozostawała w niewoli przez 10 lat. W tym czasie wielokrotnie była sprzedawana, upokarzana i bita. Ostatecznie niewolnicę zakupił w Chartumie włoski konsul Callisto Legnani, z którym wyjechała do Włoch, gdzie zetknęła się z siostrami kanosjankami w Wenecji.

9 stycznia 1890 r. przyjęła sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Kilka lat później wstąpiła od Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanki). 8 grudnia 1896 r. złożyła śluby zakonne, a 10 sierpnia 1927 r. profesję wieczystą; zmarła w 1947 r. 1 października 2000 roku została kanonizowana przez Jana Pawła II.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele.
Jan Paweł II, z listu...

Skomentuj artykuł

Sieć Bakhita: W 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.