Caritas Europa o sytuacji na granicy: uwaga na handel ludźmi

Caritas Europa o sytuacji na granicy: uwaga na handel ludźmi
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
KAI / kb

Po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej organizują się grupy przestępcze, a ryzyko handlu ludźmi i przemytu jest wysokie - alarmuje Caritas Europa. Powołując się na sygnały od pracowników Caritas z różnych krajów przypomina się, że w związku z wojną na Ukrainie setki tysięcy ludzi są obecnie w podróży.

Dziś liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski od początku rosyjskiej inwazji przekroczyła 2 mln osób.

Caritas Europa zwraca uwagę, że wiele osób oferuje pomoc na granicy z Ukrainą i w innych krajach przyjmujących, w tym zakwaterowanie w prywatnych pomieszczeniach i transport do innych regionów, a nawet krajów. Na granicy i w innych krajach przyjmujących wzrasta zaniepokojenie kwestiami zabezpieczenia i ochrony.

Handel ludźmi na granicy z Ukrainą

Caritas Europa zaapelowała do pracowników i wolontariuszy Caritas pracujących z uchodźcami na granicy lub w ośrodkach recepcyjnych do zachowania czujności. W materiale tym, udostępnionym KAI przez Caritas Polska, zaznaczono, że pomoc humanitarna i działania w sytuacjach kryzysowych muszą też uwzględniać także ryzyko wyzysku i handlu ludźmi.

Zwrócono uwagę, że osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są kobiety i dzieci bez opieki oraz mniejszości etniczne. Handlarze oferują np. zakwaterowanie z dala od oficjalnych punktów kontrolnych, transport lub inne formy pomocy, w których ofiara musi im towarzyszyć.

DEON.PL POLECA

Caritas Europa zachęca do uczulania pracowników i wolontariuszy, że powinni zwracać uwagę na osoby, które zachowują się podejrzanie. Ważne jest zapewnienie bezpiecznych procedur rekrutacji, zarówno wolontariuszy, jak i nowych pracowników. Zaleca się wywieszanie plakatów w języku ukraińskim i innych językach na temat ryzyka handlu ludźmi oraz bezpiecznych i sprawdzonych dróg transportu i zakwaterowania.

Ponadto zwrócono uwagę, że bezbronność migrantów może prowadzić ich, w trosce o przetrwanie ich samych lub ich rodzin, do różnych form zagrożeń. Wymieniono m.in. niebezpieczeństwo wykorzystania seksualnego, np. poprzez uprowadzenie kobiet w celu wykorzystania seksualnego za granicą, wymuszonego lub zaaranżowanego, przymusowego małżeństwa dla ochrony prostytucji lub "survival sex", czyli zmuszanie do uprawiania seksu z powodów ekonomicznych.

Wśród niebezpieczeństw wskazano też na przymuszanie szantażem do popełniania przestępstw, przymusowe żebractwo czy domowy

wyzysk ekonomicznego z powodu bezbronności lub barier administracyjnych w dostępie do legalnej pracy.

“Należy również uważać na fałszywe agencje rekrutacyjne i mieć świadomość, że Internet ułatwia rekrutację. W Europie 1 na 4 ofiary handlu ludźmi to dziecko!” - przestrzega Carita Europa.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Zygmunt Marek Wnukowski

Książka Bogu i ludziom jest pełna poszukiwań, jest solidnie nasycona kapłańską niecierpliwością, która niepokoi się tym, w jakiej mierze spełnia swoją misję służby Bogu i ludziom. Widać to zwłaszcza wtedy, kiedy jest mowa o trudnościach,...

Skomentuj artykuł

Caritas Europa o sytuacji na granicy: uwaga na handel ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.