Skarga na ołtarze. Po czterystu latach

Skarga na ołtarze. Po czterystu latach
Kazanie Skargi - Jan Matejko
"Dziennik Polski" / PAP / slo

W Krakowie rozpoczyna się proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi, wybitnego kaznodziei nadwornego króla Zygmunta III Wazy - informuje "Dziennik Polski".

Pierwsza, uroczysta sesja w procesie beatyfikacyjnym księdza Piotra Skargi odbędzie się 8 grudnia w krakowskiej kurii. Krakowscy jezuici i wierni czekali na tę chwilę od dawna.

DEON.PL POLECAStarania współbraci o beatyfikację wybitnego członka zakonu Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie zaakceptowała w październiku 2013 r. Zezwoliła też na oficjalne rozpoczęcie procesu.

Kardynał Stanisław Dziwisz przypomina, że zmarły w 1612 r. ks. Skarga już w XVII wieku uchodził za sługę Bożego. Wierni tłumnie odwiedzali jego grób w krakowskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. A cząstki szat zabierano jako relikwie.

"W XVIII w. sławiono go nadal jako złotoustego kaznodzieję, pisarza, energicznego misjonarza i ascetę. Każde pokolenie Polaków znajdowało w spuściźnie tego niezwykłego człowieka pokarm duchowy dla siebie" - podkreśla kard. Dziwisz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skarga na ołtarze. Po czterystu latach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.