Skradziono suknię i berło z obrazu MB Pokoju

Skradziono suknię i berło z obrazu MB Pokoju
(fot. Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia Commons)
7 lat temu
KAI / slo

W nocy z 28 na 29 sierpnia w Sanktuarium Maryjnym w Stoczku Klasztornym (Warmińskim) z obrazu Matki Bożej Pokoju zostały skradzione srebrna sukienka, pochodząca z roku 1687 i srebrne berło, którym udekorowano obraz w roku 1700, jako wotum za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Według policji złodziej ukrył się w świątyni, by w nocy dokonać kradzieży zabytkowych elementów wystroju obrazu. Sprawca uciekł przez wybite okno w kruchcie kościoła.

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym powstało z inicjatywy biskupa Mikołaja Szyszkowskiego (1633-1643) po wyniszczających wojnach Rzeczypospolitej z Rosją, Szwecją i Turcją w XVII w.

W 1640 r. bp Szyszkowski sprowadził z Rzymu z Bazyliki Matki Bożej Większej kopię obrazu Matki Bożej "Salus Populi Romani". Obraz został namalowany przez nieznanego artystę na płótnie, wysokość obrazu wynosi 2,30 m, a szerokość 1,60 m. Oblicze Matki Bożej jest pełne godności i dobroci, a Dzieciątko w lewej swej ręce trzyma księgę, zaś prawą wznosi do błogosławieństwa. Obraz koronował bł. Jan Paweł II na Jasnej Górze 19 VI 1983 roku

Kustoszami Sanktuarium w Stoczku są Księża Marianie.

Wielkim czcicielem Bożej Matki i dobrodziejem Stoczka był Sługa Boży, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, który w latach 1953 - 1954 był internowany przez władze komunistyczne i uwięziony w opuszczonym i zimnym klasztorze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skradziono suknię i berło z obrazu MB Pokoju
Komentarze (2)
dobry łotr
30 sierpnia 2012, 16:20
Proszę nie mówić że to złodziej ukradł sukienkę MB,to był człowiek potrzebujący a złodziejami to jest cały kościół katolicki !!!!. A cóż Ci takiego ukradł ten "złodziej"??? Człowiek potrzebujący nie kradnie srebra, ale oferuje swą pomoc za bochenek chleba, czy kilka złotych.
T
Tyberiusz
30 sierpnia 2012, 11:19
Proszę nie mówić że to złodziej ukradł sukienkę MB,to był człowiek potrzebujący a złodziejami to jest cały kościół katolicki !!!!.

Skomentuj artykuł

Skradziono suknię i berło z obrazu MB Pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.