"Śląsk oczekuje zmiany w relacji rządzący - rządzeni"

"Śląsk oczekuje zmiany w relacji rządzący - rządzeni"
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / psd

Modlitwy i czuwania domaga się od nas sytuacja w świecie i w naszej Ojczyźnie, gdzie rozbudzone zostały nadzieję na jakościową zmianę w relacjach rządzący-rządzeni. Taka jakościowa zmiana jest tu, na Górnym Śląsku, oczekiwana przede wszystkim w kwestii górnictwa - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. w intencji górników odprawionej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.

Eucharystia została odprawiona w przeddzień wspomnienia św. Barbary, które przypada 4 grudnia. Tradycyjnie metropolita katowicki odprawia Msze św. w intencji górników, które ze śląskich świątyń są transmitowane przez media.

Nawiązując do styczniowego porozumienia między stroną rządową a związkowcami, metropolita zwrócił uwagę na niewywiązanie się tej pierwszej z podjętych zobowiązań wobec górników. - Mimo deklaracji i obietnic, mimo podpisanego porozumienia, mimo wprowadzonej szybką ścieżką legislacyjną ustawy [o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - KAI], zabrakło determinacji, a na końcu nawet czasu do jej realizacji - stwierdził abp Skworc.

Metropolita katowicki wskazał, że problemy, jakie pojawiają się w branży górniczej, wynikają z wieloletnich zaniechań i zaniedbań, oraz braku odwagi w działaniach, które mają na celu powiązanie górnictwa węglowego z energetyką. - Węgiel jest dla państwa strategicznym aktywem, zapisanym na trwale w planach bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i w programach karbochemii - mówił abp Skworc.

Arcybiskup poruszył też trudny problem zadłużenia kopalń i spółek węglowych. - Wobec tego finansowego kryzysu, który ma przyczyny globalne i lokalne, zmieniło się w tym roku podejście do sprawy strony społecznej, związków zawodowych. Po poznaniu kondycji spółki czy holdingu poszły one na daleko idące ustępstwa dla ratowania zakładu pracy. Taka postawa związków zawodowych - pełna społecznej odpowiedzialności i solidarności - jest godna podkreślenia. Kładzie ona kres obrazowi górniczych związkowców, którzy niezależnie od sytuacji domagają się swego, są roszczeniowi, nieraz brutalni - mówił abp Skworc.

DEON.PL POLECA

Metropolita katowicki wspomniał też o swojej niedawnej wizycie wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore w kopalni " Jas-Mos". W tym kontekście wskazał na niebezpieczeństwa i niezwykle trudne warunki pracy górników. Abp Skworc wspomniał tez o niezwykłej akcji ratunkowej, która miała miejsce po tragedii w kopalni Wujek w nocy z 17 na 18 kwietnia 2015. - Natychmiast rozpoczęto akcję ratowniczą. I chociaż w jej wyniku nie udało się na czas dotrzeć do odciętych górników, może służyć jako książkowy przykład tego, co nazywamy solidarnością górniczą - mówił metropolita.

Abp Skworc, nawiązując do rozpoczynającego się dzisiaj Adwentu, przypomniał, że "żyjemy w permanentnym stanie przemijania świata". - Koniec świata nas nie ominie, wszak kiedyś zgaśnie słońce, wcześniej dla naszych oczu. Podobnie nie minie nas powtórne przyjście Pana. Czy kiedy przyjdzie, będziemy mogli nabrać ducha i podnieść głowy, bo zbliża się nasze odkupienie? Czy będziemy mogli stanąć z radością naprzeciw Sędziego? - pytał metropolita.

Na zakończenie homilii hierarcha zachęcił wszystkich, aby stawali po jasnej stronie zbliżającego się Dnia Pańskiego. - Słuchajmy świętego Pawła, który prosi i wręcz nas zaklina: "stawajcie się coraz doskonalszymi!". Niech nasze serca będą "nienaganne w świętości wobec Boga" - mówił.

Na koniec Eucharystii metropolita katowicki zawierzył całą górniczą społeczność św. Barbarze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Śląsk oczekuje zmiany w relacji rządzący - rządzeni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.