Słowaccy grekokatolicy w Łagiewnikach

Słowaccy grekokatolicy w Łagiewnikach
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)
KAI / pk

W Krakowie-Łagiewnikach trwa 6. Pielgrzymka Grekokatolików Słowackich do Centrum Bożego Miłosierdzia. Do sanktuarium pod przewodnictwem abp. Jána Babjaka SJ, metropolity preszowskiego, przybyło ze Słowacji ponad pięć i pół tysiąca pątników.

Pielgrzymów ze Słowacji tradycyjnie przywitał kard. Stanisław Dziwisz, który wyraził radość z ogromnej liczby pątników. - Można by powiedzieć, że po tylu latach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stało się też sanktuarium słowackim - zachęcam Was, abyście przychodzili tutaj co roku i czuli się jak u siebie w domu - powiedział metropolita krakowski.

Hierarcha wskazał, że w Łagiewnikach każdy może przedstawić Bogu swoje trudne życiowe sprawy. - To bardzo pomaga, bo każdy trud czy zmartwienie można zobaczyć jaśniej w obliczu Bożego Miłosierdzia - tłumaczył.

Kard. Dziwisz uwrażliwiał także zebranych, że w dzisiejszych czasach ważna jest obrona rodziny, bo od jej zdrowia zależy zdrowie całego społeczeństwa i Kościoła. Na zakończenie purpurat zaprosił wszystkich "młodych ciałem i młodych duchem" do uczestnictwa w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystym "Akatystem błogosławieństwa rodzin". Po niej nastąpi Eucharystia w liturgii archijerejskiej pod przewodnictwem abp Babjaka. Po przerwie obiadowej, podczas której pątnicy będą mogli udać się do Sanktuarium św. Jana Pawła II, odbędzie się konferencja o Bożym Miłosierdziu, którą wygłosi s. M. Benediktina Fečová z klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Pielgrzymowanie zakończy modlitwa w Godzinę Miłosierdzia.

Rektor łagiewnickiego sanktuarium, ks. Franciszek Ślusarczyk, podkreślił, że duchowość miłosierdzia jest wpisana w naturę słowacką. - Oni jakoś intuicyjnie wyczuwają, że współczesny świat, który jest czasem tak duchowo pogubiony i poraniony, bardzo potrzebuje tej miłości, która płynie właśnie od Jezusa Miłosiernego - ocenił.

Dodał, że to, co wyróżnia pielgrzymowanie Słowaków do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to czas Agapy, którą charakteryzuje bardzo rodzinna i pokorna atmosfera, pełna jednocześnie radości i wdzięczności wobec Boga i siebie nawzajem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowaccy grekokatolicy w Łagiewnikach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.