"Służba zdrowia staje się dziś towarem"

KAI / slo

Po raz pierwszy przedstawiciele służby zdrowia z całej archidiecezji katowickiej spotkali się w katedrze na wspólnej modlitwie w przededniu święta św. Łukasza, który jest ich patronem. W kazaniu abp Wiktor Skworc poruszył m.in. problem ograniczeń wynikających z systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju.

Związane z nim kontrakty z NFZ i medyczne procedury powodują, że dzisiaj służba zdrowia staje się coraz bardziej towarem sprzedawanym wg stawek ustalonych przez urzędników - ubolewał.

- Wchodzimy coraz bardziej w świat urzędniczej dyktatury i wszędobylskiej sprawozdawczości. W tej sytuacji coraz powszechniejsze i głośne staje się narzekanie, iż lekarze nie mają czasu na leczenie i wchodzenie w pełne empatii relacje z pacjentami a nauczyciele nie mają czasu na uczenie i wychowywanie, bo muszą pisać sprawozdania - powiedział metropolita katowicki.

Zaznaczył, że wszystkie ułomności systemu można zmienić, bo są dziełem człowieka. - Módlmy się więc wspólnie o mądrość dla rządzących i otwartość na sygnały tych, którzy na pierwszej linii troski o nasze zdrowie - apelował.

DEON.PL POLECA

Hierarcha podziękował medykom, że “są po stronie życia, opierając się na zawsze aktualnej przysiędze Hipokratesa, która zobowiązuje lekarza do najwyższego szacunku wobec życia i jego świętości". - Współbrzmi ona z Dekalogiem, a jeszcze bardziej z ewangelicznym przykazaniem miłości bliźniego - dodał.

Przypomniał, że nie ma większego dobra, które człowiek mógłby otrzymać, jak zbawienie. - Bywa, że o tym zapominamy, kładąc nacisk na wagę zdrowia, pomyślności, dobrobytu, bezpieczeństwa i innych wartości związanych z życiem tu i teraz - dodał metropolita.

Zaznaczył też, że uczymy się pokory wobec dramatu ludzkiego cierpienia, któremu nie do końca można zaradzić. - Wkładając w swoją służbę nieraz tyle wysiłku, musicie niejednokrotnie uznać, że ostatecznie łaska zdrowia przychodzi z góry, od Boga, że to On trzyma w swych rękach nasze życie, jak nikły płomień świecy, zależny od tak wielu czynników - mówił metropolita.

W spotkaniu uczestniczyli lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, położne, farmaceuci, reprezentanci wszystkich profesji medycznych, kapelani szpitalni i przedstawiciele zakonu bonifratrów i zakonu maltańskiego.

Po homilii abp Skworc poświęcił sztandar śląskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Widnieje na nim wizerunek Matki Boskiej Piekarskiej. Metropolita katowicki wspomniał, że mieszkańcy Rzymu również czczą obraz Maryi zwany Salus Populi Romani - Matki Boskiej Zbawienia Rzymskiego Ludu, którego autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi - patronowi służby zdrowia. Zwrócił też uwagę, że św. Łukasz “maluje na kartach Ewangelii obraz Chrystusa - Lekarza, który leczy człowieka nie tylko z chorób ciała, ale przede wszystkim z chorób duszy".

KSLP powstało w 1994 r. na Jasnej Górze podczas obchodów Światowego Dnia Chorego. Skupia lekarzy kierujących się w życiu osobistym i zawodowym nauką Kościoła katolickiego. Jego celem jest troska o zdrowie i każde ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Patronem stowarzyszenia jest św. Łukasz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Służba zdrowia staje się dziś towarem"
Komentarze (1)
18 października 2013, 15:33
Ułomności systemu można zmienić (na większe lub mniejsze) ale nie da się ich zlikwidować bo sam system jest patologiczny. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest jego likwidacja. "kontrakty z NFZ i medyczne procedury powodują, że dzisiaj służba zdrowia staje się coraz bardziej towarem sprzedawanym wg stawek ustalonych przez urzędników" Służba zdrowia zawsze będzie usługą i chodzi tylko o to by były to usługi sprzedawane wg stawek satysfakcjonujących obie strony transakcji. Jakikolwiek wplyw urzędników czy polityków jest tu patogenem który należy wyeliminować; rakiem którego należy wyciąć.