Sondaż: 75 proc. badanych uważa, że Kościół katolicki powinien być finansowany ze składek wiernych

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Trzy czwarte Polaków (75 proc.) badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Kościół katolicki w Polsce powinien być finansowany ze składek wiernych; przeciwnego zdania jest 18,7 proc. respondentów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

W sondażu zapytano respondentów, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Kościół katolicki powinni finansować wierni. 75 procent Polaków uważa, że tak (odpowiedzi „zdecydowanie tak” - 43,7 proc. i „raczej tak” - 31,3 proc.).

18,7 procent nie zgadza się z tym stwierdzeniem (odpowiedzi „raczej nie” - 12 proc. i „zdecydowanie nie” - 6,7 proc.). Ponad sześć procent badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Jak czytamy na stronie Radia ZET, zdecydowana większość zwolenników koalicji rządzącej w Polsce - 95 proc. - uważa, że to wierni powinni finansować duchownych. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy są podzieleni - 49 proc. z nich zgadza się na takie rozwiązanie, przeciwnego zdania jest 38 proc. badanych, deklarujących głosowanie na Zjednoczoną Prawicę.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1069 dorosłych Polaków w dniach 5-8 grudnia ub.r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sondaż: 75 proc. badanych uważa, że Kościół katolicki powinien być finansowany ze składek wiernych
Komentarze (6)
AZ
~Alicja Zawadzka
11 stycznia 2024, 21:40
Jestem starszą osobą. Pytałam wielu znajomych praktykujących katolików czy będą ewentualnie odprowadzali podatek na rzecz kościoła. Żaden z moich rozmówców nie będzie. A dlaczego ? Bowiem przez lata obserwowali bogaty kościół, bogatych biskupów, księży, których było stać na wyjazdy zagraniczne, samochody. Pomyślałam sobie, tez nie odpiszę. Od lat marzę o wyjeździe do ziemi świętej. Nigdy nie było mnie stać, a teraz tam wojna.
EB
~eugenia beringer
10 stycznia 2024, 18:49
Pytam ,kto utrzymuje kościół parafialny jak nie parafianie uczestniczący w życiu parafii ? Czy taca jest zaoczna? To z niej płaci się podatki, sprzątanie ,kwiaty kupuje, organiście płaci, prąd ,niezbędne rzeczy liturgiczne szeroko rozumiane, remonty wszelkiej maści, renowacje itp. Czasem trafi się dotacja na konserwację zabytku ,którym się chlubimy ,bo jest częścią naszej kultury i tożsamości, tak jak inne obiekty stare o wartości historycznej .
RG
~Roman Gawor
10 stycznia 2024, 13:12
Czyli jednak po pogrzeb, ślub, chrzest trzeba będzie iść do kancelarii parafialnj z PITem, na którym będzie napisane że utrzymywaliśmy Kosciol
DH
~Daria Hein
10 stycznia 2024, 20:24
I tak za te usługi płacisz to co za różnica? Nawet jakby nie płacili się PITu to w tym momencie zostanie opłacona usługa.
DP
~Don Pedro
11 stycznia 2024, 15:33
Jestem za.
JK
~Jerzy Komarowski
12 stycznia 2024, 09:50
Ale bez PITu z wypisanym w nim odpisem na Kościół nie będzie katolickiego pogrzebu, ani ślubu - tak jak jest w Niemczech czy Austrii