Spadek liczby ślubów kościelnych w Polsce. W tych województwach jest ich najmniej

(fot. shutterstock.com)
"Rzeczpospolita" / pk

Zmniejsza się liczba ślubów kościelnych. W pierwszej połowie 2018 r. zawartych zostało o tysiąc mniej małżeństw, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - informuje "Rzeczpospolita".

Portal wskazuje również, że nie zmniejsza się liczba rozwodów.

"W 2017 roku na 193 tys. małżeństw 62,3 proc. stanowiły małżeństwa wyznaniowe". Wynika to z raportu "Małżeństwa wyznaniowe", opracowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego - informuje "Rzeczpospolita".

DEON.PL POLECA

Czy można zawrzeć ślub z osobą innego wyznania?>>

Śluby wyznaniowe to takie, które zawierane są w Kościele. Nie musi to być jednak wyłącznie Kościół katolicki, ale również protestancki i prawosławny.

"Ostatnie 12 lat to czas powolnego obniżania się liczby małżeństw wyznaniowych, których ubyło o ponad 11 pkt proc. w porównaniu ze swym maksimum" - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" autor opracowania, Piotr Szukalski.


Liczba udzielanych małżeństw zależy od regionu

Eksperci podkreślają, że liczba zawieranych małżeństw zależy od regionu Polski. Najwięcej ślubów wyznaniowych zawieranych jest w południowo-wschodniej części naszego kraju - Podkarpaciu, Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie, a najmniej w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.


Jaki ślub wybierają osoby owdowiałe?

Jak wyjaśnia Szukalski, różnice regionalne po części wynikają z odmiennej częstości występowania małżeństw powtórnych. Z danych GUS wynika, że w poprzednim roku stanowiły one 20,1 procent wszystkich zawieranych małżeństw.

Okazuje się, że osoby owdowiałe częściej decydują się na ślub cywilny, niż kościelny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spadek liczby ślubów kościelnych w Polsce. W tych województwach jest ich najmniej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.