Spadek liczby ślubów kościelnych w Polsce. W tych województwach jest ich najmniej
Zmniejsza się liczba ślubów kościelnych. W pierwszej połowie 2018 r. zawartych zostało o tysiąc mniej małżeństw, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - informuje "Rzeczpospolita".
Portal wskazuje również, że nie zmniejsza się liczba rozwodów.
"W 2017 roku na 193 tys. małżeństw 62,3 proc. stanowiły małżeństwa wyznaniowe". Wynika to z raportu "Małżeństwa wyznaniowe", opracowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego - informuje "Rzeczpospolita".
Czy można zawrzeć ślub z osobą innego wyznania?>>
Śluby wyznaniowe to takie, które zawierane są w Kościele. Nie musi to być jednak wyłącznie Kościół katolicki, ale również protestancki i prawosławny.
"Ostatnie 12 lat to czas powolnego obniżania się liczby małżeństw wyznaniowych, których ubyło o ponad 11 pkt proc. w porównaniu ze swym maksimum" - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" autor opracowania, Piotr Szukalski.
Liczba udzielanych małżeństw zależy od regionu
Eksperci podkreślają, że liczba zawieranych małżeństw zależy od regionu Polski. Najwięcej ślubów wyznaniowych zawieranych jest w południowo-wschodniej części naszego kraju - Podkarpaciu, Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie, a najmniej w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
Jaki ślub wybierają osoby owdowiałe?
Jak wyjaśnia Szukalski, różnice regionalne po części wynikają z odmiennej częstości występowania małżeństw powtórnych. Z danych GUS wynika, że w poprzednim roku stanowiły one 20,1 procent wszystkich zawieranych małżeństw.
Okazuje się, że osoby owdowiałe częściej decydują się na ślub cywilny, niż kościelny.
Skomentuj artykuł