Spłonęła słynna "katedra przedmieść". Nagranie z pożaru porusza i napełnia smutkiem

Pożar katedry w Saint-Omar. Fot. Valérie Boyer / Nemausus / X
lefigaro.fr / aciprensa.com / niezalezna.pl / pk

Pożar wybuchł nad ranem. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce nie byli w stanie opanować ognia, który rozprzestrzenił się z nawy bocznej na całą świątynię.

Francuski biskup Olivier Leborgne wyraził bliskość z wiernymi po pożarze kościoła Niepokalanego Poczęcia w mieście Saint-Omer, który doszczętnie zniszczył dzwonnicę świątyni w nocy z 1 na 2 września.

Dziś rano ze zdziwieniem dowiedziałem się, że kościół Niepokalanego Poczęcia w Saint-Omer ucierpiał w szczególnie gwałtownym i niszczycielskim pożarze - ubolewał prałat w oświadczeniu wydanym przez Konferencję Episkopatu Francji.

W sieci pojawiło się nagranie płonącej świątyni. Opublikowanych zostało również wiele zdjęć przedstawiających wnętrze spalonego kościoła.

"Chcę wyrazić wszystkim, którzy regularnie lub w najważniejszych momentach życia odwiedzali ten kościół, moją bliskość w modlitwie" - dodał biskup, cytowany przez portal aciprensa.com.

Pożar wybuchł nad ranem. Doszczętnie spłonęła wieża

Jak informuje portal lefigaro.fr, pożar wybuchł około godziny 4:30. Chociaż na miejsce przybyło 90 strażaków, nie byli oni wstanie opanować szybko rozprzestrzeniającego się ognia, który zajął najpierw boczną a następnie główną nawę świątyni. Doszczętnie spłonęła również wieża.

W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak prewencyjnie ewakuowano około pięćdziesięciu mieszkańców budynków znajdujących się w pobliżu kościoła.

Kompleksowa renowacja świątyni kosztowała prawie pięć milionów euro

Kościół Niepokalanego Poczęcia w Saint-Omer został zbudowany w 1859 roku w stylu neoklasycystycznym i był nazywany "katedrą przedmieść". Jego dzwonnica dumnie wznosiła się nad miastem, a jego mieszkańcy byli bardzo mocno związani z kościołem. W 2018 roku zakończyła się kompleksowa renowacja świątyni, która kosztowała prawie pięć milionów euro.

"W obliczu licznych wyrazów wsparcia, jakie otrzymuje, w tym od członków rządu, burmistrz nie może powstrzymać się od myśli o Notre-Dame, paryskiej katedrze, która w 2019 r. spłonęła w płomieniach" - czytamy na lefigaro.fr.

Plaga pożarów kościołów we Francji

W ostatnich latach spłonęło we Francji wiele kościołów. 11 lipca informowaliśmy o zapaleniu się iglicy katedry w Rouen. W 2020 roku podpalono opactwo św. Marcina w Ligugé. Nie był to jednak jedyny pożar w tym czasie. "W 2020 roku do lipca spłonęło tam doszczętnie siedem katolickich świątyń, w 2019 roku pożarów kościołów było szesnaście. (…) MSW Francji szacuje, że rocznie w kraju dochodzi do około 800 aktów wandalizmu w kościołach katolickich. Podpalenia również klasyfikowane są w tej kategorii" - czytamy na portalu niezalezna.pl. Najczęściej opisywanym pożarem był z kolei ten, który strawił katedrę Notre Dame w Paryżu. Świątynia jest odbudowywana do tej pory.

Źródło: lefigaro.fr / aciprensa.com / niezalezna.pl / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spłonęła słynna "katedra przedmieść". Nagranie z pożaru porusza i napełnia smutkiem
Komentarze (1)
RC
~Roman Czytelnik
4 września 2024, 23:13
Żal kultury i świadectwa wiary katolików przeszłości. Żal że współcześni i potomkowie tych ktorymzy to udowali nie są w stanie ani nie są zdolni opiekować się świadectwem wiary ojciec. Skoro tak jest to warto zadac pytanie JP2: Francjo co zrobilas ze swoim chrztem? Zastanawiam się czy ci współcześni są aby warci być spadkobiercami. Może nie są warci, może łatwo im przyjdzie klękać w kierunku Mekki ?