Spór egzorcystów z generałem jezuitów o diabła

Spór egzorcystów z generałem jezuitów o diabła
(fot. Mario Mesaglio / Unsplash)
PAP / KAI / kk

Spór o diabła rozgorzał między Międzynarodowym Stowarzyszeniem Egzorcystów a przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego ojcem Arturo Sosą. Egzorcyści zaprotestowali przeciwko wypowiedzi generała jezuitów o tym, że diabeł nie jest osobą, ale "postacią symboliczną".

Ich reakcję wywołały słowa pochodzącego z Wenezueli przełożonego jezuitów, który w czasie zjazdu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie w Rimini we Włoszech odpowiadając na pytanie o koncepcję diabła stwierdził, iż "w języku" świętego Ignacego Loyoli, założyciela tego zakonu jest to "zły duch, który prowadzi człowieka do tego, że czyni złe rzeczy, wymierzone w ducha Bożego".

Jak zaznaczył Arturo Sosa SJ, "diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła".

Następnie generał jezuitów opisał diabła jako "sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu".

DEON.PL POLECA

"Symbole są częścią rzeczywistości, a diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa" - powiedział.

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną" >>

Uznanie diabła za "symbol" wywołało protesty różnych środowisk katolickich i poszczególnych wiernych - odnotowuje włoski dziennik "Il Messaggero". Jak zaznacza, niektórzy taką wypowiedź uznali wręcz za "herezję".

Głos w tej polemice zabrało Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów (AIE), które w wydanym oświadczeniu oceniło, że słowa ojca Sosy są "poważne i dezorientujące".

"Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, a także dokonał wyboru buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, należącą od zawsze do doktryny chrześcijańskiej" - ogłosiło stowarzyszenie. Następnie dodało, że prawda ta jest potwierdzona przez dokument Kongregacji Nauki Wiary, a nauczanie to "odpowiada tradycji Ojców Kościoła i papieży".

"Naiwnością jest przekonanie, że egzorcysta może zdobyć wiedzę od złego ducha" [WYWIAD] >>

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": "Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

Niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie
św. Augustyn

Nasze życie duchowe składa się z kilku etapów. Wraz z wewnętrznym rozwojem uświadamiamy sobie różne potrzeby, na przykład dostrzegamy konieczność zmiany formy modlitwy...

Skomentuj artykuł

Spór egzorcystów z generałem jezuitów o diabła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.