Spotkanie Benedykta XVI ze światem akademickim

Radio Watykańskie / ak

Na spotkaniu ze światem akademickim Papież podjął problematykę prawdy, wolności i dialogu kultur.

Przypomniał, jak wielką rolę w przemianach czeskiego społeczeństwa przed 20 laty odegrały ruchy reformatorskie, powstałe na uniwersytetach i w kręgach studenckich. Dążenie do wolności w służbie prawdzie jest niezbędne dla dobra każdego narodu. Niektórzy odmawiają miejsca w zbiorowym myśleniu kwestiom podnoszonym przez religię, wiarę i etykę, ale nie mają racji. Wolność stojąca u podstaw używania rozumu, tak na uniwersytecie jak w Kościele, ma na celu dążenie do prawdy.

„Wielka, otwarta na transcendencję tradycja formacji, stojąca u podstaw uniwersytetów całej Europy, była w tym i w innych krajach systematycznie podkopywana przez redukującą ideologię materializmu, prześladowanie religii i tłumienie ludzkiego ducha – mówił Benedykt XVI. – Jednak w 1989 r. świat był świadkiem dramatycznych wydarzeń, które doprowadziły do upadku totalitarnej ideologii i triumfu ducha ludzkiego. Tęsknota za wolnością i prawdą przynależy niezbywalnie do naszego wspólnego człowieczeństwa. Nie można jej nigdy eliminować, a jak pokazuje historia, jej negowanie wystawia samo człowieczeństwo na ryzyko. Na tę tęsknotę starają się odpowiedzieć wiara religijna, sztuka, filozofia, teologia i inne dyscypliny naukowe, każda własną metodą, zarówno na płaszczyźnie systematycznej refleksji, jak i poprawnego działania”.

DEON.PL POLECA

Uniwersytet jest dziś wolny od ingerencji politycznego totalitaryzmu – zauważył Benedykt XVI. Staje jednak wobec nowych zagrożeń: relatywizmu, nacisku interesów grup ideologicznych, celów utylitarnych czy pragmatycznych. Zdolność do poznawania prawdy stanowi o wielkości człowieka i jest podstawą jego wolności. Zaufanie do tej zdolności może przezwyciężyć relatywizm i sceptycyzm, które rozpraszają siły potrzebne do tworzenia przyszłości godnej człowieka – podkreślił Ojciec Święty. Zwrócił też uwagę, że ci, którzy w duchu pozytywizmu żądają wykluczenia religii ze sfery intelektualnej, udaremniają dialog kultur, który przecież sami proponują. A świat pilnie potrzebuje dziś tego dialogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie Benedykta XVI ze światem akademickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.