Spotkanie odpowiedzialnych za ruchy i stowarzyszenia katolickie
O obszarach aktywności świeckich, inspiracjach płynących ze Światowych Dni Młodzieży, nowych formach przygotowania do bierzmowania oraz drogach formacji w ruchach i stowarzyszeniach, mówili 25 października w Warszawie księża odpowiedzialni za ruchy i stowarzyszenia w diecezjach. Obradom przewodniczył abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
W rozmowie z KAI metropolita wrocławski podkreślił, że ruchy i stowarzyszenia katolickie, to ogromna siła w polskim Kościele. "Wg obliczeń mamy w Polsce prawie 3,5 mln członków różnych grup i stowarzyszeń. Wśród nich dominują te pobożnościowe, które ubogacają Kościół swoją modlitwą" - powiedział abp Kupny, dodając, że księża powinni wykorzystać ten potencjał i towarzyszyć członkom tych ruchów.
Duchowny podkreślił, że w Kościele widać nowe inicjatywy, które powstały pod wpływem natchnienia ze Światowych Dni Młodzieży.
Jednym z tematów spotkania były również nowe formy przygotowania do bierzmowania, w których udział biorą nie tylko księża, ale i parafianie. "Na terenie Polski już zdarzają się przypadki, że osoby świeckie przyłączają się w przygotowania do bierzmowania. Rodziny zapraszają do siebie kilka osób, być może to jedyna okazja dla gości, by zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie w katolickiej rodzinie" - powiedział metropolita wrocławski.
O. Adam Schulz, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, w rozmowie z KAI, podsumował, że członków ruchów i stowarzyszeń katolickich jest coraz więcej. "Kiedy rozpoczynałem pracę z ruchami w 1990 r. uczestników było ok. 400 tys., w tej chwili jest to grupa ok. 3,2 mln. To naprawdę duży rozwój tej rzeczywistości w Kościele katolickim" - zaznaczył.
O. Schulz zwrócił również uwagę, że wg badań Głównego Urzędu Statystycznego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ruchy katolickie stanowią największy kapitał społeczny w Polsce i mimo, że ich głównym celem jest rozwój duchowym, są bardziej aktywne w życiu społecznym, niż członkowie organizacji świeckich, dedykowanych do określonego zadania.
Spotkania księży odpowiedzialnych za ruchy i stowarzyszenia katolickie w poszczególnych diecezjach, odbywają się co roku, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Skomentuj artykuł