Spotkanie papieża z więźniami Auschwitz

Spotkanie papieża z więźniami Auschwitz
(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
PAP / kn

Wśród sześciu byłych więźniów hitlerowskiego obozu Auschwitz, którzy spotkali się w środę z papieżem Franciszkiem, było kilka osób z Polski. O ich rozmowie z papieżem napisał watykański dziennik "L’Osservatore Romano".

Delegacja byłych więźniów udała się do Watykanu i uczestniczyła w papieskiej audiencji generalnej w związku z przypadającą 27 stycznia 70. rocznicą wyzwolenia obozu. Gazeta podkreśliła, że opowiedzieli oni Franciszkowi swoje historie.

92-letni Kazimierz Albin trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie, gdy miał 18 lat. W 1943 r. uciekł z obozu.

88-letni historyk i dziennikarz Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich, cytowany przez watykański dziennik, mówił o swym zaangażowaniu na rzecz tego, by nie zapomniano o tym, co się wydarzyło.

91-letnia pisarka i scenarzystka Zofia Posmysz, więźniarka Auschwitz i Ravensbrueck, przyjechała do Watykanu z medalikiem wykonanym przez jednego z więźniów tuż przed śmiercią. Podarowała papieżowi Franciszkowi swoją książkę wspomnieniową z opowiadaniem "Chrystus oświęcimski".

Wśród sześciu byłych więźniów byli też między innymi 90-letni Francuz żydowskiego pochodzenia Raphael Esrail i urodzony w Pradze 92-letni Felix Kolmer. Towarzyszył im wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner.

Papieżowi wręczono małą rzeźbę, przedstawiającą odwróconą literę "b" z napisu "Arbeit macht frei" z bramy hitlerowskiego obozu zagłady.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie papieża z więźniami Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.