Spotkanie zwolenników Mszy św. "trydenckiej"

KAI / psd

3 listopada w ramach Roku Wiary mają spotkać się w Rzymie katolicy korzystający z postanowień listu apostolskiego - motu proprio Benedykta XVI "Summorum Pontificum". Ten wydany przed pięcioma laty dokument zezwala na sprawowanie Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. Msza św. Trydencka). Pielgrzymka zakończyć się ma Eucharystią sprawowaną w bazylice watykańskiej. Oficjalną prezentację spotkania zaplanowano na 10 września.

Organizacją spotkania ma się zająć utworzony w tym celu przez różne grupy wiernych "Coetus internationalis pro Summorum Pontificum" - międzynarodową grupę na rzecz Summorum Pontificum. Ma ono wyrażać poparcie dla Ojca Świętego a także umiłowanie i posłuszeństwo wobec Następcy św. Piotra. Ma też być manifestacją potrzeby sprawowania liturgii według rytu przedsoborowego.

Jak przypomina informując o tym wydarzeniu włoski watykanista, Andrea Tornielii, ponad roku temu 17 maja 2011 r. w bazylice watykańskiej Mszę św. w języku łacińskim według mszału bł. Jana Pawła II sprawował już w związku z rzymskim kongresem poświęconym motu proprio Summorum Pontificum kard. Walter Brandmüller. Organizatorzy nie poinformowali o staraniach dotyczących ewentualnej audiencji u Benedykta XVI, choć "Coetus internationalis pro Summorum Pontificum" ma nadzieję, że Ojciec Święty skieruje do tego gremium swoje przesłanie.

Przy okazji przypomniano, że według badań z roku 2010 przeprowadzonych w 30 krajach świata Msza św. "trydencka" sprawowana jest w 1444 miejscach, z czego w 340 można z niej korzystać także w dni powszednie. W 313 miejscach Msza św. w języku łacińskim sprawowana jest w niedzielę, choć nieregularnie, w 324 - co niedziela, ale nie w godzinach dogodnych dla rodzin (9 -12). Wreszcie w 467 miejscach Msza św. "trydencka" sprawowana jest co niedzielę w godzinach dogodnych dla rodzin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spotkanie zwolenników Mszy św. "trydenckiej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.