Stanowczy głos kardynała Ruiniego w obronie Jana Pawła II

Stanowczy głos kardynała Ruiniego w obronie Jana Pawła II
fot. tempivideo / YouTube
1 tydzień temu
PAP / pk

W trwającej w mediach we Włoszech i innych krajach dyskusji wokół raportu Watykanu na temat ukaranego za pedofilię byłego kardynała Theodore’a McCarricka i roli otoczenia Jana Pawła II najmocniej w obronie polskiego papieża wystąpił włoski kard. Camillo Ruini.

"Ręce precz od Jana Pawła II" - to tytuł opublikowanego przez włoski dziennik "Il Foglio" wywiadu z 89-letnim byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch i byłym wikariuszem generalnym diecezji rzymskiej, który blisko współpracował z nim przez dwie dekady.

Kardynał Ruini skomentował tam m.in. niedawny artykuł na łamach dziennika "New York Times", w którym napisano, że polski papież został za szybko kanonizowany.

Dziennik "National Catholic Reporter" zaapelował zaś o to, żeby znieść kult świętego Jana Pawła II.

We włoskiej prasie trwa od chwili publikacji raportu o sprawie McCarricka dyskusja o tym, czy polski papież w ogóle o niej wiedział, czy też, jak podkreśla wielu watykanistów, został całkowicie oszukany.

Kardynał Ruini w nagłośnionej przez włoskie media i oficjalny portal Vatican News wypowiedzi oświadczył: "Ten, kto kwestionuje świętość Karola Wojtyły, a są wśród nich różni katolicy, nie wie co mówi".

Nie zgodził się z opinią, że Jan Paweł II został za szybko ogłoszony świętym. Podkreślił, że cały proces beatyfikacyjny, a potem kanonizacyjny przebiegał w sposób regularny, z zachowaniem wszelkich norm.

Włoski dostojnik zapewnił, że zawsze był przeświadczony o tym, że ma do czynienia z wielkim świętym.

"Kto kwestionuje jego świętość, jest zaślepiony przez uprzedzenia i nie wie, co mówi. Jest to szczególnie przykre, gdy takie stanowisko zajmują katolicy" - podkreślił kard. Camillo Ruini.

Jego zdaniem, "fałszywe i niesprawiedliwe" jest zarzucanie Janowi Pawłowi II "powierzchowności" w kwestiach nominacji.

Tak skomentował sprawę nominacji dla McCarricka, który w 2000 roku został metropolitą Waszyngtonu, a następnie kardynałem.

Wyraził również przekonanie, że całkowicie wierny Janowi Pawłowi II był jego osobisty sekretarz, obecnie kardynał Stanisław Dziwisz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
26,94 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Stanowczy głos kardynała Ruiniego w obronie Jana Pawła II
Komentarze (2)
AA
~Anna A.
22 listopada 2020, 19:35
Jak szybko rozpierzchli się wszyscy, którym Jan Paweł II dodawał siły, dodawał otuchy, zmienił świat. On - schorowany, zmęczony - jeżdził z pielgrzymkami, nauczał, narażał się na niebezpieczeństwa w krajach zagrożonych wojną, a teraz wystarczyło oskarżenie o NIEROZPOZNANIE złego człowieka, na którym nie poznało się tak wielu, nierozpoznanie osby, którą rekomendowano pozytywnie, a juz tylu się od Jana Pawła II odwraca. Wstyd. Dobrze, ze chociaz tę pozytywna opinię Deon zamieścił.
GR
~Głos rozsądku
21 listopada 2020, 19:14
Kardynał Carlo Ruini (ordynariusz diecezji rzymskiej, zarazem szef włoskiego episkopatu) należał do czterech najbardziej wpływowych kardynałów w ostatnich latach JPII (obok Angelo Sodano, sekretarza stanu; Giovanniego Batisty Re, prefekta Kongregacji ds. Biskupów oraz Josefa Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary). On sam pojawia w raporcie dotyczącym McCarricka.

Skomentuj artykuł

Stanowczy głos kardynała Ruiniego w obronie Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.