Stary Sącz: Msza św. z okazji 90. rocznicy urodzin śp. ks. Józefa Tischnera

Stary Sącz: Msza św. z okazji 90. rocznicy urodzin śp. ks. Józefa Tischnera
fot. AP
KAI / ml

W intencji śp. ks. Józefa Tischnera i jego rodziców modlono się w Starym Sączu z okazji 90. rocznicy urodzin filozofa, pisarza, autora „Historii filozofii po góralsku”.

Mszy św. w kościele klasztornym sióstr klarysek przewodniczył kapelan ks. Stanisław Śliwa, a homilię wygłosił ks. Roman Stafin, pomocniczy ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej.

Przypomniał on, że ks. Józef Tischner swój ostatni tekst, który napisał z okazji kanonizacji siostry Faustyny, na dwa miesiące przed śmiercią, zatytułował „Maleńkość i jej Mocarz”. – Ks. Tischner dodaje – wiara Faustyny jest wyzwaniem dla współczesnego człowieka. Dzisiejszy człowiek jest pochłonięty wolą mocy. Jego ideą życiową jest panowanie nad światem i innym  człowiekiem. Z „Dzienniczka” płynie inne przesłanie. Bardziej niż czegokolwiek innego, człowiek potrzebuje miłosierdzia. Moc, która nie służy miłosierdziu, prowadzi na bezdroża – powiedział kapłan.

Nawiązując do pandemii ks. Stafin mówił, że od roku czujemy się zagubieni, gdyż jesteśmy  przytłoczeni ciężarem epidemii. – W konfrontacji z nadmiarem choroby, z nadmiarem cierpienia, z nadmiarem śmierci, jakże często czujemy się bezradni, tak po ludzku bezsilni. A Tischner powie, że Bóg partycypuje w miłości bezsilnej – dodał.

Kapłan podkreślił, że Bóg partycypuje w ludzkiej biedzie, w ludzkiej chorobie, w ludzkim cierpieniu, w ludzkiej śmierci i czyni je narzędziami przemiany człowieka prowadzącej do jego zbawienia.

Po liturgii na grobie rodziców kapłana, Weroniki i Józefa Tischnerów, złożone zostały kwiaty.

Z powodu pandemii  nie odbędą się Dni ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Jednak dla upamiętnienia rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza przygotowało specjalne wydawnictwo „Śladami Księdza Józefa Tischnera po Starym Sączu”.

Autorem przewodnika jest główny biograf kapłana, Wojciech Bonowicz z Krakowa. Publikację można nabywać w Muzeum Regionalnym w Rynku Starego Sącza.

Ks. Tischner ze Starym Sączem związany jest nie tylko urodzeniem ale poprzez rodzinę Tischnerów, której przodkowie osiedlili się w mieście od niepamiętnych czasów. Tutaj również zamieszkali na stałe rodzice Weronika i Józef po przejściu na nauczycielskie emerytury w 1970 r. pracując przez ponad 40 lat w Szkole Podstawowej w Łopusznej. Do dziś mieszkają tutaj kuzynowie księdza i ich dzieci.

„Ks. Tischner jest dla mnie wzorem, interesuje się nim od dawna, propaguję jego życie i związki ze Starym Sączem. Tylko raz się z nim spotkałem osobiście podczas jego wizyty w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej. Podpisał mi dwie książki. Był otwarty na drugiego człowieka, rozmawiał z każdym” – wspomina Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, od lat główny animator „Dni Księdza Profesora” w Starym Sączu.

Ks. Józef Tischner był filozofem, publicystą, pisarzem. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Zmarł 28 czerwca 2000 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stary Sącz: Msza św. z okazji 90. rocznicy urodzin śp. ks. Józefa Tischnera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.