Strasburg: Msza św. w intencji Europy

Strasburg: Msza św. w intencji Europy
Wnętrze Katedry w Strassburgu (fot. stephane martin / wikipedia.pl / CC BY-SA 3.0)
KAI / wm

W katedrze w Strasburgu odprawiono 7 marca wieczorem Mszę św. w intencji Europy. Z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej przy Instytucjach Europejskich, Eucharystię w intencji naszego kontynentu odprawiono już po raz drugi w historii.

Homilię wygłosił Stały Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Instytucjach Europejskich ks. prałat Aldo Giordano. Nawiązał do prześladowań chrześcijan na świecie, a także wskazał na coraz częstsze antychrześcijańskie postawy w samej Europie. Przypomniał, że ewangelizacja naszego kontynentu od początku była znaczona krwią męczenników. "Bycie chrześcijaninem to nie zaszczyty a służba i krzyż na drodze śladami Jezusa Chrystusa - króla i sługi" - podkreślił kaznodzieja. Ks. Giordano przestrzegł przed złudną ideą, że Europa dziś już nie potrzebuje Boga, gdyż może "zbawić się sama". Przypomniał europejskim elitom, że "prawdziwa władza jest służbą dla wspólnego dobra".

Po homilii chór odśpiewał "Litanię do wszystkich świętych Europy". Modlitwę wiernych odmówiono w siedmiu językach. Na zakończenie Mszy św. za Europę wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn "Chrystus Vincit, Christus regnat, Christus, Christus imperat".

Mszy św. koncelebrowanej przez dziesięciu biskupów i ponad pięćdziesięciu księży przewodniczył arcybiskup Strasburga, Jean-Pierre Grallet, O.F.M. Wśród koncelebransów byli biskupi reprezentujący dziewięć konferencji episkopatów z dwunastu krajów Europy południowo-wschodniej i Turcji, którzy przebywają w Strasburgu na zaproszenie instytucji europejskich. W Eucharystii uczestniczyła liczna grupa ambasadorów i oficjalnych przedstawicieli państw członków Rady Europy, sędziowie Trybunału Sprawiedliwości, eurodeputowani, władze samorządowe Alzacji, prefekt departamentu Bas Rhin, a także pracownicy instytucji europejskich i liczni wierni.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Strasburg: Msza św. w intencji Europy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.