Surogacja jest współczesną formą handlu ludźmi

Surogacja jest współczesną formą handlu ludźmi
( fot. Kit4na / Foter / CC BY )
KAI / es

Rządowa ustawa o in vitro umożliwia proceder wynajmowania kobiety do donoszenia obcej ciąży - przestrzega Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W przekazanym KAI oświadczeniu prawnicy zwracają uwagę, że surogacja, przeciwko której protestują organizacje obywatelskie w Europie jest współczesną formą handlu ludźmi.

Ordo Iuris zwraca uwagę, że rządowy projekt o "leczeniu niepłodności" forsowany jest z ogromnym pośpiechem: zaledwie w tydzień po uchwaleniu go przez Sejm rozpatrzy go senacka Komisja Zdrowia. Głosowanie nad projektem zaplanowano w Senacie już na 9 lipca.

W swoim oświadczeniu Ordo Iuris stwierdza, że projekt lekceważy bezsporne fakty z zakresu embriologii, biologii rozwoju oraz genetyki, legalizuje manipulacje genomem mitochondrialnym oraz praktyki eugeniczne.

Prawnicy zwracają też uwagę, że rządowy projekt legalizuje niszczenie ludzkich zarodków, które zostaną uznane za niespełniające oczekiwań jakościowych osób przeprowadzających procedurę in vitro. W rażący sposób narusza zasady przyzwoitej legislacji oraz przedmiotowo traktuje uczestników procedur wspomaganego rozrodu.

DEON.PL POLECA

"Ustawa ta tworzy warunki dla rozwoju skandalicznej praktyki macierzyństwa zastępczego (surogacji), kiedy to kobieta będzie mogła zostać wynajęta do donoszenia obcej ciąży z in vitro" - piszą prawnicy z Ordo Iuris. Dodają, że jest to współczesna forma handlu dziećmi oraz, że przeciwko surogacji protestują organizacje obywatelskie w Europie.

Oświadczenie stwierdza, że jednocześnie ustawa wprowadza do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego art. 751, który pozwoli wykorzystać surogację do realizacji interesów lobby homoseksualnego. "Surogatka nosząca ciążę z in vitro będzie mogła wskazać dowolnego niezwiązanego z nią ani z dzieckiem mężczyznę jako ojca dziecka a ten na tej podstawie nabędzie status ojca, którego nie będzie można prawnie zakwestionować" - przestrzegają prawnicy. Zdaniem Ordo Iuris w ten sposób rząd chce umożliwić homoseksualistom na gruncie prawa polskiego adopcję dzieci z in vitro - najbardziej radykalny postulat środowisk LGBT.

W oświadczeniu przypomina się, że rozwiązanie to zostało ostro skrytykowane w opinii Sądu Najwyższego, którą w pełni podzielił były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll oraz prawnik Biura Analiz Sejmowych. Sejm całkowicie zlekceważył te uwagi. Posłowie zlekceważyli też głos obywateli. Internauci skierowali do posłów PO blisko 60 000 petycji wzywających do odrzucenie zawartych w ustawie rozwiązań prawnych.

Poważne wątpliwości budzi również zaangażowanie polskiego rządu w promowaniu interesów podmiotów gospodarczych świadczących usługi in vitro - piszą prawnicy. Zwracają uwagę, że jako rządowy ekspert, w pracach nadzwyczajnej podkomisji sejmowej rozpatrującej projekt ustawy brała udział lek. med. Katarzyna Kozioł będąca wspólnikiem w Przychodni Lekarskiej nOvum, która świadczy usługi w zakresie sztucznego zapłodnienia i która odniesie ogromne biznesowe korzyści, jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie.

"To w tej klinice powołano do życia obciążone wadami genetycznymi dziecko, którego uśmiercenia przed urodzeniem odmówił w zeszłym roku prof. Bogdan Chazan" - czytamy w oświadczeniu.

W czwartek 2 lipca odbędzie się posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia. Głosowanie nad projektem, podczas posiedzenia plenarnego Senatu, zaplanowano na 9 lipca.

***

Prawnicy działający w ramach Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris" (ład prawny) chcą angażować się w obronie tradycyjnego ładu społecznego oraz świata wartości, w których jest on zakorzeniony. "Chcemy, by prawo służyło ludziom i ich rodzinom, a nie społecznej inżynierii" - deklarują.

W ramach swej działalności Instytut przeprowadza: analizy prawa polskiego i międzynarodowego, projekty edukacyjne i mentoring dla studentów prawa oraz młodych prawników, wydaje prawnicze czasopismo naukowe, a także prowadzi doradztwo prawne i pomaga w zakresie postępowań administracyjnych i sądowych.

Dyrektorem Instytutu jest Aleksander Stępkowski, doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UW.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Surogacja jest współczesną formą handlu ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.