Francja: jezuici przeciw "macicy do wynajęcia"

Francja: jezuici przeciw "macicy do wynajęcia"
(fot. M Sundstrom / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

- Czy dziecko jest czymś, co się kupuje, czy kimś, kogo się przyjmuje? - to pytanie ks. Bruno Saintôta SJ, kierownika Instytutu Bioetyki w Centre Sèvres w Paryżu, głównym ośrodku naukowym francuskich jezuitów, sprowokowane zostało ostateczną decyzją Sądu Apelacyjnego, który dopuścił we Francji rejestrację dzieci urodzonych za granicą przez matki surogatki.

- Pragnienie, by mieć dziecko, jest uprawnione - mówi ks. Saintôt - ale musi to odpowiadać dobru dziecka. Dziecko ma być najważniejsze. Jego pochodzenie i urodzenie musi być zgodne z najważniejszymi relacjami jego życia, jakimi są relacje z rodzicami. W przeciwnym razie "dziecko będzie rozważane coraz bardziej w kategoriach rynku, jako coś, co można zakupić, a nie jako osoba, która musi zostać przyjęta bez żadnych warunków wstępnych".

W przypadku wykorzystywania tzw. "macicy do wynajęcia" dziecko staje się przedmiotem transakcji ekonomicznej i w związku z tym pojawia się pytanie, co będzie się działo z dziećmi niepełnosprawnymi. Czy wykorzystanie technologii diagnostyki przedimplantacyjnej nie doprowadzi do produkcji na zamówienie dzieci o określonych cechach?

Jezuita podkreśla, że Kościół broni macierzyństwa pojmowanego całościowo i dlatego nie wolno oddzielać matki genetycznej zarówno od tej, która nosi dziecko w swoim łonie, jak i tej, która będzie je wychowywać. Ciąża jest bardzo ważnym okresem w życiu dziecka i nie można jej traktować jak etapu produkcji przemysłowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: jezuici przeciw "macicy do wynajęcia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.