Św. Józef - patron męskiego powołania

Św. Józef - patron męskiego powołania
fot. Wikimedia Commons
KAI / mm

"Przyjmijcie św. Józefa jako wzór wypełniania waszego męskiego powołania" - zachęcał mężczyzn archidiecezji poznańskiej bp Grzegorz Balcerek, który wczoraj wieczorem uroczyście rozpoczął dziewięciotygodniową nowennę stanowiącą modlitewne przygotowanie do koronacji wizerunku św. Józefa znajdującego się w archidiecezjalnym sanktuarium tego świętego w Poznaniu.

Korony na głowy Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz Dzieciątka Jezus, które trzyma on na rękach, nałoży metropolita poznański abp Stanisław Gądecki dnia 23 marca.

Nowennie, rozpoczętej właśnie w poznańskim kościele oo. karmelitów pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który jest archidiecezjalnym sanktuarium św. Józefa, towarzyszy hasło "Św. Józef nauczyciel modlitwy". Do udziału w niej w sposób szczególny zostali zaproszeni przedstawiciele Parafialnych Rad Duszpasterskich i Ekonomicznych z parafii Poznania i okolic wraz ze swoimi duszpasterzami.

"Co tydzień do udziału w środowej nowennie zaproszeni będą członkowie innych wspólnot czy grup duszpasterskich tak, aby różne środowiska miały okazję lepiej poznać to miejsce i zbliżyć się do otaczanego tu kultem św. Józefa" - tłumaczy KAI o. Karol Milewski, przeor wspólnoty karmelitów bosych w Poznaniu.

DEON.PL POLECA

Natomiast bp Balcerek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. rozpoczynającej wieczorną modlitwę przed cudownym wizerunkiem św. Józefa, nawiązał do cnoty czystości właściwej temu świętemu. "Czystość, wbrew twierdzeniom tzw. celebrytów lansowanych dziś nachalnie w laickich mediach, nie jest wyrazem zacofania, którego trzeba się co prędzej pozbyć, ale szczególnym znakiem przynależenia do Boga" - stwierdził poznański biskup pomocniczy.

"Zachowania czystości przed ślubem domaga się od nas Chrystus, który podniósł małżeństwo do rangi sakramentu. I to Chrystusowe wymaganie nie pozbawia człowieka wolności i nie ogranicza szczęścia. Przeciwnie, stoi na straży tego szczęścia, a choć domaga się wyrzeczenia i opanowania siebie, pozostaje fundamentem ludzkiego szczęścia małżeńskiego i rodzinnego" - przekonywał bp Balcerek.

Zaznaczył, że wezwanie do czystości dotyczy także małżonków, którzy powinni w swoim pożyciu małżeńskim zachowywać prawo Boże i być otwartymi na dar potomstwa. "W podstawowym powołaniu małżeńskim, jakim jest przekazywanie życia, trzeba kierować się rozumem oświeconym wiarą, a nie samą ludzką kalkulacją" - przekonywał kaznodzieja. Zachęcał też, by wobec małżeństw jak najczęściej wypowiadać słowa podobne do tych, które usłyszał św. Józef od anioła: "Nie bójcie się przyjąć kolejnego dziecka".

"Św. Józef uczy nas zaufania Bogu także w rodzicielstwie. To zaufanie pozwoliło mu wypełnić jego niezwykłe powołanie" - podkreślił biskup. Zwrócił też uwagę, że kryzys współczesnych małżeństw i rodzin wynika w dużej mierze z braku tego zaufania, a także z kryzysu męskości i kobiecości.

"Agresywny feminizm oraz ideologia gender chcą pozbawić mężczyzn ich duchowej męskości, a kobiety piękna ich kobiecości. Zniewieściali i niezdecydowani mężczyźni nie są zdolni do zawarcia trwałego małżeństwa i do odpowiedzialnego ojcostwa" - mówił bp Balcerek. Natomiast zwracając się do wszystkich obecnych w sanktuarium mężczyzn, dodał: "Wpatrując się w św. Józefa przyjmijcie go jako wzór wypełniania waszego męskiego powołania".

W ramach przygotowań do koronacji cudownego wizerunku św. Józefa, oprócz dziewięciotygodniowej nowenny, 13 marca w Poznaniu odbędzie się również sesja józefologiczna z udziałem m.in. ks. prałata Andrzeja Latonia z Kalisza, prezesa Polskiego Studium Józefologicznego. Natomiast w dniach 19-22 marca zaplanowano rekolekcje wielkopostne związane tematycznie ze św. Józefem, modlitwą i pojednaniem z Bogiem.

Poznański kościół oo. karmelitów bosych pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony na Wzgórzu św. Wojciecha w 1618 r. i jest pierwszą świątynią pod tym wezwaniem w Polsce. Przez wieki rozwijał się w tym miejscu kult Opiekuna Świętej Rodziny. Obecnie szczególną czcią otaczany jest obraz św. Józefa znajdujący się w ołtarzu głównym, namalowany przez Jerzego Kumalę z Krakowa i umieszczony w kościele w latach 90. XX w.

Z dniem 21 września 2009 r. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, "mając przed oczyma wielkość św. Józefa, a jednocześnie biorąc pod uwagę jego żywy kult na tym miejscu", ustanowił kościół oo. karmelitów Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Wyraził też pragnienie, aby "to sanktuarium stało się nowym Nazaretem Archidiecezji Poznańskiej" i "przestrzenią odnowy wiary".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Józef - patron męskiego powołania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.