"Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas"

"Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas"
(fot. BP KEP / youtube.com)
KAI / pk

Zrównoważony rozwój w świetle encykliki "Laudato Si" - pod takim hasłem rozpoczęła się dziś w Sejmie międzynarodowa konferencja, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem kard. Gerarda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W referacie pt. "Co oznacza, że Bóg jest Stwórca świata" kard. Müller zaznaczył, że głównym tematem encykliki papieskiej jest odpowiedzialność każdego człowieka w stosunku do ziemi, traktowanej jako wspólny dom. W tym ujęciu ekologia, powinna być rozumiana jako nauka dotycząca domu rodziny ludzkiej.

- To z pewnością wiąże się z ochroną środowiska, ale jednocześnie zachęca, aby posunąć się znacznie dalej - podkreślił purpurat dodając, że każdy człowiek jest powołany do tego, by dbać o ten "duży piękny dom, w którym Bóg - Stwórca i Ojciec zapewnił miejsce i przytulny kąt dla każdego z nas".

DEON.PL POLECA

Zdaniem gościa z Watykanu "Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas, w której życzliwość, dobroć Boga, mogą być zauważone". Ponadto świat umożliwia człowiekowi rozmowę o Bogu i poznanie, że On istnieje.

- W świecie wszystko zależy od Boga, tak jak mechanizm zależy od mechanika, ale są w nim także zapisane immanentne zasady, szczególnie w przypadku człowieka, stworzonego ze swoją wolnością i rozumem - mówił purpurat. Podkreślał też, że przez swój proces stwórczy Bóg jest cały czas obecny w tworzonych rzeczach.

Kard. Müller podkreślił również, że istotą człowieka jest wolność, nakłaniająca go do odkrywania Boga, który jako jedyny może zapewnić mu spełnienie. - W łasce Bożej miłość objawia się jako wieczne źródło stworzonej wolności oraz jako jej wieczny horyzont - zaznaczył.

W swoim wystąpieniu gość z Watykanu odniósł się także do "nawrócenia ekologicznego" jako mistycyzmu i odnajdywania Boga we wszystkich stworzonych rzeczach. Tłumaczył, że kiedy papież Franciszek mówi o "nawróceniu ekologicznym", ma na myśli działanie, sprzyjające spotkaniu z Chrystusem. Wierni powinni odnajdywać Boga nie tylko we wszystkich stworzonych rzeczach, ale też w drugim człowieku i życiowych sytuacjach. Dbanie o ekologię jest w tym świetle misją każdego człowieka, a w szczególności chrześcijanina.

Kard. Müller tłumaczył, że papież zaprasza wszystkich do dialogu, na temat kryzysu ekologicznego i społecznego. - Musimy w sposób świadomy dojść do tego, że wszyscy mieszkamy w tym samym domu, jedynym, który otrzymaliśmy od Boga, i że jesteśmy dziećmi tego samego Stwórcy, Odkupiciela, który jest naszym Ojcem, jest Ojcem wszystkich ludzi, a wszyscy żyjemy w tej samej rodzinie, w jednym wspólnym domu Boga - powiedział.

W kwietniu szef resortu środowiska Jan Szyszko, wraz z kardynałem Gerhardem Müllerem, podpisał list intencyjny dotyczący organizacji wspólnej, międzynarodowej konferencji pt. "Zrównoważony rozwój w świetle encykliki 'Laudato Si'". Sygnatariusze listu zobowiązali się do współpracy w ramach Komitetu Honorowego i Organizacyjnego, oraz do zagwarantowania udziału ekspertów,w zakresie teologii - Kongregacja Nauki Wiary, w zakresie zrównoważonego rozwoju - Ministerstwo Środowiska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Świat jest książką, przez którą Bóg mówi do nas"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.